Podsumowanie roku 2024 na WIChiP

Wraz z końcem roku nachodzą nas refleksje o minionych wydarzeniach. Ostatnie 12 miesięcy było czasem intensywnej pracy, innowacyjnych projektów oraz wielu inicjatyw, które przyczyniły się do wzbogacenia naszej społeczności akademickiej. Poniżej postaraliśmy się krótko podsumować ten bogaty rok, zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia, jakie odnieśliśmy w tym czasie.

W drugiej połowie roku 2024 doszło do wielu zmian, które przyniosły wybory Rektora Politechniki Warszawskiej. Najważniejszą z nich była zmiana kadencji Władz Wydziału. 2 września 2024 roku Dziekan oraz Prodziekani odebrali nominacje na swoje funkcje z rąk JM Rektora PW, prof. Krzysztofa Zaremby. Kolegium Dziekańskie w kadencji 2024-2028 tworzą:

  • prof. Marek Henczka, Dziekan
  • prof. Maciej Pilarek, Prodziekan ds. Studenckich
  • prof. Tomasz Sosnowski, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju
  • dr Jan Krzysztoforski, Prodziekan ds. Studiów
  • dr Michał Wojasiński, Prodziekan ds. Ogólnych

Można zwrócić uwagę, na przekształcenie dwóch funkcji posad w Kolegium. Od tego roku dodane zostało stanowisko Prodziekana ds. Ogólnych, a Prodziekan ds. Nauki będzie pełnić funkcję Prodziekana ds. Nauki i Rozwoju.

Tym samym pragniemy serdecznie podziękować za ostatnie cztery lata ustępującym, prof. dr hab. inż. Łukaszowi Makowskiemu oraz dr inż. Wojciechowi Orciuchowi, którzy pełnili następująco funkcje: Prodziekana ds. Studiów i Prodziekana ds. Rozwoju. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wkład, jaki włożyli w funkcjonowanie naszego Wydziału w ostatnich latach.

Wszystkim z tego szacownego grona, w imieniu społeczności Wydziału, serdecznie gratulujemy objętych funkcji, dziękujemy i życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Nowe projekty badawcze na Wydziale

Rok 2024 upłynął na Wydziale pod znakiem grantów badawczych przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz naszą uczelnię w ramach programu IDUB. W maju dr inż. Kamil Czelej otrzymał finansowanie projektu "Plazmonowe nanopiece w strukturze aerożelowego monolitu do (termo)fotokatalitycznej produkcji wodoru z fazy gazowej w reakcjach silnie endotermicznych" w konkursie SONATINA 19. Kolejny grant z NCN trafił do prof. dr hab. inż. Ewy Dłuskiej, która w konkursie OPUS 25 pozyskała środki na projekt "Wielofunkcyjne transportery emulsyjne w personalizowanym leczeniu nowotworów". Na badania wstępne pt. "Badanie wpływu dodatku plastyfikatorów na właściwości mechaniczne i fotokatalityczne warstwy tlenku cynku (ZnO) pokrywającej włókniny polimerowe" finansowanie w konkursie MINIATURA 8 otrzymał dr inż. Łukasz Werner. Rok zakończyliśmy informacją o przyznaniu środków na realizację aż dwóch projektów młodych naukowców:

  • "Zwiększenie efektywności energetycznej stosów ogniw typu DFAFC - modelowanie matematyczne oraz weryfikacja doświadczalna z wykorzystaniem druku 3D"mgr inż. Moniki Jałowieckiej;
  • "Pokrywanie dekstranowych Nano nośników błonami z komórek układu odpornościowego jako sposób na transport substancji aktywnych przez barierę krew-mózg", mgr. inż. Daniela Wylezińskiego.

W pierwszym konkursie IDUB na nawiązanie współpracy pomiędzy naukowcami z Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego WUM_PW INTEGRA-1 finansowanie otrzymały zespoły prof. dr. hab. inż.  Tomasza Sosnowskiego (WIChiP PW) oraz prof. Macieja Małeckiego (Wydział Farmaceutyczny WUM). Projekt pt. "Zastosowanie aerozolu w przeciwnowotworowej terapii genowej" będzie okazją do zacieśnienia współpracy między Zespołami i Wydziałami. Laureatką aż dwóch konkursów IDUB została w 2024 roku dr inż. Zuzanna Bojarska. W konkursie Materials for Young na projekt pt. "Integracja procesów elektro utleniania pochodnych biomasy i wydzielania wodoru w elektrolizerze PEM", natomiast w konkursie LAB-TECH of Excellence II na projekt pt. "Intensyfikacja procesów wytwarzania i konwersji wodoru w nisko-temperaturowych technologiach elektrochemicznych". Oba projekty stanowią dla laureatki doskonałą okazję do zbudowania zespołu badawczego. Listę laureatów projektów IDUB w 2024 zamykają młodzi naukowcy z WIChiP, którzy otrzymali wsparcie dla swoich karier w ramach konkursu YOUNG PW: mgr inż. Michał Stor, mgr inż. Krzysztof Truchel, dr inż. Łukasz Werner, dr inż. Kamil Wierzchowski.

Podsumowanie naukowe kończymy informacją o naszym Kole Naukowym. Koło Naukowe IChiP "Venturi" otrzymało finansowanie na realizację projektu "Sorpcja metali ciężkich z wody z wykorzystaniem złoża na bazie fusów kawowych - badania podstawowe i projekt instalacji badawczej" w ramach konkursu na granty rektorskie dla kół naukowych. Kierownikiem projektu został dr hab. inż. Andrzej Krasiński, prof. uczelni, opiekun Koła Naukowego "Venturi".

Nagrody i wyróżnienia pracowników Wydziału

Z radością informujemy o licznych sukcesach pracowników naszego Wydziału, które zostały uhonorowane w ostatnim roku. Jak co roku, Wydawnictwo Elsevier i firma SciTech Strategies przygotowuje ranking World's Top 2% Scientists. W zestawieniu prezentowane są dwie listy - uwzględniające dorobek z całej kariery naukowej (opierając się na danych od 1960 roku) oraz z ostatniego roku kalendarzowego. Z dumą informujemy, że aż czterech pracowników WIChiP może pochwalić się obecnością na obu tych listach! Są to, w kolejności alfabetycznej, prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz, prof. dr hab. inż. Tomasz R. Sosnowski, prof. dr inż. Andrzej Stankiewicz, prof. dr hab. Leszek Andrzej Stobiński. Serdecznie gratulujemy tak imponującego dorobku naukowego!

15 listopada miało miejsce ważne święto dla całej Uczelni, Dzień Politechniki Warszawskiej. Na uroczystym posiedzeniu Senatu PW rozdano wiele nagród, ale jesteśmy szczególnie dumni z odznaczenia nadanego dr. hab. inż. Andrzejowi Krasińskiemu, profesorowi naszego Wydziału, który został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia!

W dniu 12 października 2024 roku w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbyła się XVI Gala Złotej Kredy, podczas której studenci Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej (WIChiP) wyróżnili trzech nauczycieli akademickich. W kategorii najlepszego prowadzącego wykłady nagrodę otrzymał dr hab. inż. Paweł Sobieszuk, prof. uczelni. W kategorii najlepszy prowadzący ćwiczenia, laboratoria oraz projekty wyróżniona została dr hab. inż. Beata Butruk-Raszeja. Z kolei dr inż. Piotr Machniewski zdobył nagrodę za najbardziej przyjazne podejście do studentów, zwaną „Złotym Sercem”. Nagrody wręczali Prorektor ds. Studiów PW, prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk oraz student Jakub Dekowski, Przewodniczący Komisji Dydaktycznej SSPW.

Rok 2024 aktywny był również w podróże. Nasi reprezentanci wzięli aktywny udział w konferencji FiltCon 2024, która odbyła się w Houston w dniach 8-10 kwietnia 2024 r. Mgr inż. Michał Stor, realizujący badania do pracy doktorskiej na naszym Wydziale, otrzymał nagrodę Special Recognition w konkursie plakatów studenckich. Jego badania dotyczyły naturalnych modyfikacji haloizytu, co spotkało się z dużym uznaniem wśród jury i publiczności.

Dodatkowo, z dumą informujemy, że mgr inż. Aleksandra Pisarek zdobyła nagrodę za najlepszą prezentację plakatową na 12. Międzynarodowym Sympozjum Materiałów Mesostrukturalnych (IMMS) w Montpellier, Francji, za plakat pt. "The influence of the SOL-GEL synthesis composition and the double-crosslinking on the structural properties of VTMS aerogels". Współautorami tej prezentacji byli Bartosz Nowak, Ryszard Jobda oraz Jakub M. Gac.

Nie możemy zapomnieć o Nagrodach Rektora Politechniki Warszawskiej! Podczas inauguracji roku akademickiego 2024/25 zostały wręczone dyplomy za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne. Łącznie przyznano osiem nagród indywidualnych i trzy grupowe dla pracowników badawczo-dydaktycznych oraz administracyjnych naszego Wydziału. Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Składamy najlepsze życzenia wszystkim nagrodzonym i mamy nadzieję na dalsze osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej!

Dziekan IChiP, prof. dr hab. inż. Marek Henczka przewodniczącym Zespołu ds. Etyki Polskiej Komisji Akredytacyjnej

10 stycznia 2024 r., odbyło się posiedzenie inauguracyjne VII kadencji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Na uroczystości odbyło się min. ujawnienie składów Zespołów. Prof. dr hab. inż. Marek Henczka, Dziekan IChiP, został przewodniczącym Zespołu ds. etyki PKA, a wyróżnienie to wręczył Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. Serdecznie gratulujemy objęcia przewodnictwa nad tak istotnym zespołem i życzymy owocnej pracy!

Pracownicy IChiP w Prezydium Komitetu IChiP PAN 

W lutym 2024 roku, na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk, zostali wybrani

 członkowie nowego Prezydium. To wielki zaszczyt dla naszego Wydziału, że aż dwie z czterech funkcji podjęli nasi pracownicy: prof. dr hab. inż. Łukasz Makowski został wybrany na Przewodniczącego tego gremium, zaś rolę Sekretarza Komitetu objął dr hab. inż. Robert Cherbański. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy wśród naszych naukowców osoby, które w tak bezpośredni sposób przyczyniają się do rozwoju inżynierii chemicznej w Polsce, a także wytyczają nowe ścieżki dla tej dyscypliny. Serdecznie gratulujemy! 

Studenci IChiP w EFCE Early Careers

Trójka studentów WIChiP została członkami sekcji Early Career Chemical Engineers w European Federation of Chemical Engineering. W inspirowaniu, informowaniu, oraz podnoszeniu kwalifikacji młodych członków społeczności inżynierii chemicznej będą pomagać, i przy okazji reprezentować nasz Wydział inż. Grzegorz Bernacki, inż. Nikodem Dąbrowski oraz inż. Monika Klimek (obecnie doktorantka na naszym Wydziale).

Jakub Dekowski Przewodniczącym SSPW

Jesteśmy dumni także z sukcesów Naszych Studentów! Jakub Dekowski został Przewodniczącym Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej. Przypominamy, że w ubiegłym roku Jakub Dekowski był Przewodniczącym Komisji Dydaktycznej SSPW, stąd wybór na Przewodniczącego całego

 Samorządu nie jest dziełem przypadku. Student WIChiP został przewodniczącym SSPW po raz pierwszy w historii studenckiej samorządności!

Razem z wyborem dr. hab. inż. Macieja Pilarka, prof. uczelni na kolejną, czteroletnią kadencję jako Studenckiego Rzecznika Zaufania PW, te wydarzenia niewątpliwie świadczą o wysokiej kulturze i pozycji samorządności studenckiej na WIChiP. Gratulujemy!

IChiP coraz wyżej w rankingach

29 października 2024 roku został opublikowany Ranking Studiów Inżynierskich EngiRank 2024. Z dumą informujemy o znaczącym sukcesie Politechniki Warszawskiej. Kierunek "Chemical Engineering" zajął 49. miejsce na 170 ocenianych uczelni, co oznacza imponujący wzrost o 28 pozycji w porównaniu do ubiegłego roku. Cała uczelnia uplasowała się na 64. miejscu, co również stanowi wzrost o 5 pozycji.

Dodatkowo, z radością możemy podkreślić, że Politechnika Warszawska oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej niezmiennie od wielu lat znajdują się w czołówce rankingów miesięcznika Perspektywy. W tegorocznym zestawieniu kierunek inżynieria chemiczna na WIChiP zajął II miejsce w kraju w Rankingu Kierunków Studiów. Politechnika Warszawska zajęła natomiast III miejsce w Rankingu Szkół Wyższych oraz I miejsce w Rankingu Uczelni Technicznych.

Te wyniki potwierdzają wysoką jakość kształcenia na Politechnice Warszawskiej oraz jej silną pozycję w dziedzinie inżynierii chemicznej, co stanowi doskonałą wiadomość dla obecnych i przyszłych studentów tego kierunku.

Współpraca z liceami

Nasi studenci są dla nas bardzo ważni. Nawet Ci, którzy jeszcze nimi nie są, ale mają do tego duży potencjał. Staramy się, żeby nasza oferta dydaktyczna trafiła do jak największej ilości osób, w czym pomaga nam współpraca z liceami. W tym roku Dziekan Wydziału, prof. dr hab. inż. Marek Henczka podpisał porozumienie o współpracy z dwoma szkołami średnimi: 9 marca 2024 r. z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a 8 lutego 2024 r. z LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. W ramach współpracy uczniowie Liceum będą uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach na Wydziale, w formie wykładów i zajęć laboratoryjnych.

Bardzo cieszymy się z okazji współdziałania i wspomagania edukacji w tych dwóch szkołach, i liczymy, że nasze wspólne działania zachęcą uczniów do długotrwałego i przyszłościowego zainteresowania inżynierią chemiczną.

Organizacja i udział w imprezach

1. European Young Engineers Conference 2024

W dniach 15-17 kwietnia 2024 roku, po raz dwunasty odbyła się konferencja European Young Engineers Conference (EYEC), której głównymorganizatorem jest Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej „Venturi”.

Jak co roku konferencję odwiedzili uczestnicy z wielu uczelni, z czego jak bardzo się cieszymy, aż 25% przybyło zza granicy. Przez trzy dni zostało zaprezentowane aż 50 prezentacji plenarnych oraz 42 prezentacji posterowych. Jak co roku, wydarzenie zostało urozmaicone przez Gości Specjalnych, którzy wzbogacili nas o niezapomniane wystąpienia:

  • Dr Alvaro Garcia Cruz (SAAT Healthcare Ltd): „Entrepreneurship and Innovation”;
  • Dr Grzegorz Izydorczyk (Politechnika Wrocławska): „Engineering versus sustainable agriculture and food production”;
  • Prof. Ameya Rege (Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR)): „Computational Description of Porous Materials – An Aerogel Use Case”;
  • Dr Dagmara Chmielewska-Śmietanko (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej): „Ionizing radiation as a tool for engineering”;
  • Dr Francisco Fernandes (Sorbonne Université): „Engineering the local environment surrounding biological entities during freezing”.

Pamiętajcie, następna edycja Konferencji odbędzie się już 7-9 kwietnia 2025 roku! Rejestracja trwa do 20 stycznia 2025 roku!

2. 3rd International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications (UCRA) 

W dniach 17-20 września 2024 w budynku Rektorska 4 odbyła się konferencja "3rd International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications (UCRA)", której organizatorami byli pracownicy i doktoranci naszego Wydziału, a wsparcie stanowiła grupa studentów z KN „Venturi”. Konferencja rozpoczęła się wykładem laureatki nagrody Nobla w dziedzinie chemii za rok 2018, prof. Frances Arnold, z wykładem Marie Curie Lecture “Innovation by Evolution: Bringing New Chemistry to Life. Natomiast przy okazji otwarcia konferencji, wykład “Mars, MOXIE, and the Future of Human Space Flight” wygłosił prof. Jeffrey Hoffman, astronauta NASA.

3. Konferencja Naukowa “Inżynieria chemiczna i procesowa dla środowiska i medycyny”

W dniach 11-14 września 2024 w Sarbinowie odbyła się organizowana przez nasz Wydział 12. Konferencja Naukowa "Inżynieria chemiczna i procesowa dla środowiska i medycyny”, będąca kontynuacją cyklicznych konferencji (organizowanych od 1991 r.) pn. “Inżynieria procesowa w ochronie środowiska”. W Konferencji wzięło udział 58 uczestników z 13 ośrodków naukowych z całego kraju, którzy przedstawili 21 referatów i 28 komunikatów w formie posterów.

4. Chemical Engineering as Applied to Medicine (ChemE-Med 2024)

20 maja 2024 r. w Salerno (Włochy) odbyła się konferencja naukowa Chemical Engineering as Applied to Medicine: ChemE-Med 2024, której współorganizatorem był Wydział, a komitetem organizacyjnym i naukowym kierował prof. dr hab. inż. Tomasz Sosnowski, pełniący funkcję przewodniczącego sekcji naukowej ChemE-Med w ramach Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE). W konferencji uczestniczyło 46 osób z 8 krajów. Abstrakty wygłoszonych prezentacji zostały opublikowane w książce wydanej przez Wydział, która jest dostępna w Repozytorium PW.

5. Seminarium projektu HydroNext

9 kwietnia 2024 roku odbyło się na naszym Wydziale seminarium projektu “HydroNext - Opracowanie i demonstracja modułowej, zrównoważonej technologii produkcji farb i lakierów poligraficznych z wykorzystaniem komponentów pochodzenia naturalnego”. Udział wzięli przedstawiciele grupy HyberGroup, spółki ICHEMAD oraz wydziałowy zespół projektowy w składzie dr inż. Wojciech Orciuch (kierownik projektu), prof. dr hab. inż. Łukasz Makowski, mgr inż. Radosław Krzosa i mgr inż. Julia Wilewska.

Nasz Wydział jest podwykonawcą w projekcie odpowiedzialnym za prace rozwojowe związane z powiększaniem skali na bazie badań doświadczalnych i modelowania CFD. Projekt jest realizowany przez spółkę HuberGroup Polska w ramach dotacji ze środków UE - FENG Ścieżka SMART, NCBR.

6. Festiwal Nauki w Prusie 

Bardzo ważna jest da nas współpraca ze szkołami średnimi. To dzięki niej młodzi ludzie mają okazję zapoznać się z inżynieria chemiczną, co z kolei może mieć wpływ na ich przyszłe wybory związane z wyborem kierunku studiów. Już drugi raz mieliśmy przyjemność pojawić się na "Festiwalu Nauki w Prusie" organizowanym przez XXXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie. Nasi przedstawiciele, dr inż. Agata Dorosz oraz dr inż. Karol Ulatowski, przygotowali wykłady dla licealistów odpowiednio o aerozolach oraz nanopęcherzykach. Członkowie Koła Naukowego "Venturi", Jan Ciołkowski, Krzysztof Czyżewski oraz Adrian Malinowski, połączyli wykład z pokazami eksperymentów chemicznych, opowiadając o inżynierii chemicznej i jej zagadnieniach.

7. 28. Festiwal Nauki w Warszawie

Za nami kolejna edycja Festiwalu Nauki w Warszawie! Bardzo cenimy sobie okazje, kiedy możemy popularyzować naszą działalność, więc gdy widzimy zaangażowanie ze strony młodych osób podczas naszych zajęć, chcemy działać jeszcze więcej! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasz Wydział w ostatnich dniach września, a także prowadzącym, którzy przygotowali wykłady i ćwiczenia dla uczniów, od dzieci z 1. klasy szkoły podstawowej, do maturzystów włącznie. Pamiętajcie, u nas na Festiwalu Nauki każdy znajdzie coś dla siebie! Zapraszamy już we wrześniu 2025!

8. Spotkania z pracodawcami

Dbamy o naszych studentów na każdym etapie ich uczelnianej kariery i zależy nam, żeby po odebraniu dyplomu byli gotowi na dalsze życie zawodowe. Z tego powodu raz do roku organizujemy Miesiąc Spotkań z Pracodawcami, który jest idealną okazją do poznania ludzi z branży, zdobycia praktycznych porad oraz zainspirowania się długoletnim doświadczeniem naszych Gości. Podczas tego cyklu mogliśmy wziąć udział w fascynujących spotkaniach z pracodawcami z firmy DNV, Instytutu Lotnictwa i firmy AGAT S.A., oraz z profesorem Ryszardem Pohoreckim - zasłużonym dla rozwoju inżynierii chemicznej naukowcem i nauczycielem akademickim.

23 maja spotkaliśmy się też z przedstawicielami firmy Nijhuis. Nijhuis jest liderem w dostarczaniu rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości. Specjalizuje się w oczyszczaniu ścieków przemysłowych, uzdatnianiu wody, gospodarce osadowej, ponownym wykorzystaniu wody oraz odzysku surowców. Takie spotkanie to wspaniała okazja dla wszystkich, którzy zajmują się z zagadnieniami związanymi z gospodarką wodną, oczyszczaniem ścieków oraz branżą procesową. Bardzo dziękujemy!

Umowa o współpracy z firmą DNV Poland

Działaliśmy w uczelni w stronę poszerzania dostępu naszych studentów do firm z otoczenia gospodarczego. Gdy tylko Politechnika Warszawska podpisała umowę o współpracy z firmą DNV Poland, światowym liderem w zakresie certyfikacji i doradztwa, prof. dr hab. inż.  Łukasz Makowski został wybrany koordynatorem współpracy między Politechniką i firmą DNV. Współpraca z DNV Poland przynosi korzyści przede wszystkim naszym studentom przez realizację staży i praktyk, ale też przez obecność DNV na spotkaniach ze studentami.

Promocje doktorskie i habilitacyjne

W roku 2024 wielu pracowników i doktorantów otrzymało zasłużone promocje stopni naukowych.

Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna uzyskały; dr hab. inż. Anna Jackiewicz-Zagórska, oraz dr hab. inż. Beata Butruk- Raszeja.

Swoje prace doktorskie obronili: dr inż. Mateusz Kamiński, dr inż. Nina Borzęcka, dr inż. Katarzyna Kosowska i dr inż. Katarzyna Dobrowolska- Dziarnik. Serdecznie gratulujemy naszym naukowcom i życzymy dalszych, równie owocnych sukcesów na drodze naukowej! 

WIChiP częścią projektu OMNIS

W roku 2024 rozpoczęła się realizacja projektu “OMNIS Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.”. Ten szeroko zakrojony projekt ma za zadanie dostosowanie oferty dydaktycznej PW do ciągle zmieniającego się rynku pracy w zakresie takich branż jak energetyka odnawialna, przemysł lotniczo-kosmiczny, rolnictwo i przemysł spożywczy oraz transport. Oferta studiów prowadzonych przez WIChiP przygotowuje studentów do pracy w większości z tych sektorów. W ramach projektu prowadzone są prace nad modernizacją programu studiów oraz szkoleniami dla pracowników dydaktycznych. Nasi pracownicy uczestniczą w szkoleniach mających poszerzać ich wiedzę w zakresie między innymi kompetencji cyfrowych (np. użyteczność AI w nauce i dydaktyce), zasad zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju.

50-lecie obrony pierwszych dyplomów magisterskich

2024 rok był szczególny także dla pierwszych absolwentów Wydziału. 50 lat wcześniej, w roku 1974, mury Wydziału opuścili pierwsi absolwenci jednolitych studiów magisterskich. Pierwsi absolwenci WIChiP wraz z rówieśnikami z Wydziału Chemicznego PW, podkreślając bliskie zażyłości Wydziałów, zorganizowali wspólne świętowanie 50-lecia otrzymania dyplomów ukończenia studiów. Z tej okazji prof. dr hab. inż. Marek Henczka, Dziekan WIChiP, przygotował list skierowany do absolwentów. Na spotkaniu odczytał go prof. dr hab. inż. Eugeniusz Molga, Dziekan WIChiP w kadencjach 2012-2016 oraz 2016-2020, który także jest jednym z pierwszych absolwentów WIChiP. Bardzo cieszymy się mogąc utrzymywać kontakt z naszymi pierwszymi absolwentami!

Śmierć prof. dr. hab. inż. Stanisława Sieniutycza

Koniec roku to także czas wspomnień ludzi, których już z nami nie ma. W lipcu 2024 pożegnaliśmy prof. dr. hab. inż. Stanisława Sieniutycza,

emerytowanego profesora WIChiP, cenionego nauczyciela akademickiego, który przez ponad dekadę pełnił funkcję kierownika Zakładu Procesów Rozdzielania. Profesor Sieniutycz był specjalistą w dziedzinie termodynamiki i optymalizacji procesów, który cieszył się szacunkiem i uznaniem na całym świecie.

Działalność organizacji studenckich

Nasz Wydział nie byłby taki sam, gdyby nie praca organizacji studenckich. Członkowie i członkinie Wydziałowej Rady Samorządu i Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej “Venturi” są zawsze gotowi zarówno do niesienia pomocy innym studentom, jak i do wsparcia działalności Wydziału.

W tym roku przewodniczącymi organizacji zostali: Sami Bouzidi Przewodniczącym WRS WIChiP w kadencji 2025 (zastąpił ustępującego inż. Jakuba Dworczaka), a Jagoda Dyderska Przewodniczącą Koła Naukowego IChiP "Venturi" w kadencji 2024/2025 (zastąpiła ustępującego inż. Grzegorza Bernackiego).

Działalność WRS, zgodnie ze statutem, skupiała się na integracji społeczności Wydziału oraz organizacji działań ułatwiających wejście studentów na rynek pracy. Studenci z WRS byli organizatorami otwartych spotkań wielkanocnych i bożonarodzeniowych, wielu imprez rozrywkowych i kulturalnych dla studentów, zbiórek charytatywnych, a także spotkań rekrutacyjno-promocyjnych oraz targów pracy.

Koło Naukowe IChiP “Venturi”, jak pisaliśmy powyżej zorganizowało konferencję European Young Engineers Conference. Studenci z KN aktywnie uczestniczą we współpracy ze szkołami średnimi (zarówno w inicjatywach wewnątrz wydziałowych jak i ogólnouczelnianych), a także organizują spotkania z pracodawcami. Organizowane przez nich laboratoria i warsztaty mają zawsze pełne obłożenie, zarówno na zajęciach dla przedszkolaków, jak i szkół podstawowych czy średnich.

Jesteśmy dumni z tak prężnie działających organizacji studenckich!

Dr inż. Tomasz Kotkowski w książce o talencie i sukcesach

W wydanej w 2024 roku książce „Jak przekuć talent w sukces w sztuce, sporcie, nauce i biznesie?” autorstwa Lechosława Garbarskiego z Akademii Leona Koźmińskiego przedstawiono wywiady z 40 wybitnymi przedstawicielami działalności artystycznej, sportowej, naukowej i biznesowej. Jedną z osób, która udzieliła wywiadu autorowi książki jest dr inż. Tomasz Kotkowski z naszego Wydziału. Do doniesień prasowych o działalności naszych naukowców jesteśmy już przyzwyczajeni, ale tego, że sylwetka jednego z pracowników pojawi się w książce talencie w pracy naukowej – to duża nowość. Liczymy, że kolejny rok przyniesie kolejne nietypowe doniesienia o naszych naukowcach.

Odnawianie otoczenia Wydziału

Wspólnymi siłami staramy się unowocześnić nasz kampus, tak żeby ułatwić i uprzyjemnić spędzanie czasu na Wydziale. W tym roku pojawiły się aż trzy nowe udogodnienia:

  • Odbył się długo wyczekiwany remont parkingu. Celem remontu było zapewnienie większego komfortu i bezpieczeństwa użytkownikom oraz poprawa jakości nawierzchni.
  • Pomiędzy budynkami powstało patio, będące idealnym miejscem dla spotkań studentów oraz pozwalające na chwilę wytchnienia między zajęciami.
  • Naprzeciwko portierni zawisła nowa tablica informacyjna, dzięki której z większą efektywnością będzie można poruszać się po terenie Wydziału.

Tak wyglądał, w skrócie, przy subiektywnym wyborze informacji, rok 2024 na naszym Wydziale! Zachęcamy też do sprawdzenia, na jakie wydarzenia zwróciła uwagę cała uczelnia w artykule podsumowującym rok 2024 w całej Politechnice Warszawskiej

Wszystkiego najlepszego i wielu sukcesów na rok 2025!

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.