Aktualności

Warsztaty „Water4All 360° Water Experience” w firmie Wetsus

Informujemy o otwarciu kolejnej edycji warsztatów organizowanych przez instytut badawczy Wetsus (Holandia). Zachęcamy do aplikowania absolwentów pierwszego stopnia studiów. Warsztaty odbędą się 17 do 21 marca 2025 roku w Leeuwarden (Holandia). Kwalifikacja do programu gwarantuje pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i wszystkich aktywności w ramach warsztatów.

Czas składania aplikacji upływa 18 listopada. Więcej informacji  tutaj (.pdf) . W przypadku pytań Wetsus zachęca do kontaktu pod adresem water4all@wetsus.nl

Stypendium pod choinkę 2024

Drodzy Studenci, Drodzy Doktoranci!

Składanie wniosków o Stypendium pod choinkę 2024 jest już otwarte! Jest to specjalny grant przyznawany studentkom, studentom, doktorantkom i doktorantom Politechniki Warszawskiej zaangażowanym w promowanie Uczelni i budowanie jej pozytywnego wizerunku. Przesyłanie zgłoszeń jest otwarte w terminie od 14 października do 4 listopada 2024 roku. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo na adres Biura Komunikacji i Promocji PW: eventy@pw.edu.pl.

Zapraszamy do aplikowania!

Zjazd pierwszych absolwentów Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej

Z przyjemnością informujemy, że 10.10.2024 odbył się zjazd absolwentów Wydziału Chemicznego i Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej z okazji 50-lecia obrony dyplomów magisterskich. Wśród obecnych absolwentów było 12 osób, które skończyły kierunek inżynieria chemiczna i procesowa. Byli to pierwsi absolwenci Naszego Wydziału! 

XVI Gala Złotej Kredy

12 października 2024 roku w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej w Warszawie odbyła się XVI Gala Złotej Kredy. Studenci WIChiP jak co roku docenili troje spośród uczących ich nauczycieli akademickich. Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.

Prof. Tomasz Ciach komentuje nagrodę Nobla w dziedzinie chemii

Prof. Tomasz Ciach z Naszego Wydziału został zaproszony do skomentowania na stronie głównej Politechniki Warszawskiej przyznanej 9 października Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Przyznano ją za dwa połączone tematycznie osiągnięcia: za „numeryczne projektowanie białek” oraz za „numeryczne przewidywanie struktury białek”.  Oto fragment komentarza prof. Ciacha: "Znajomość trójwymiarowej struktury pozwala zrozumieć, jak białko funkcjonuje, zrozumieć, jak oddziałuje z nim cząsteczka chemiczna, na przykład leku, a dalej pozwala zaprojektować taki lek, by działał jeszcze lepiej albo działał na nowe białka czy w innym miejscu danego białka."

7 edycja EFCE Spotlight Talks

Z wielką radością informujemy o uruchomieniu kolejnej edycji seminariów z serii EFCE Spotlight Talks. W tym roku możliwe jest uczestniczenie w 12 sesjach tematycznych. Udział jest całkowicie bezpłatny, jednak wymaga rezerwacji.

Aktualna oferta EFCE Spotlight Talks dostępna jest na stronie internetowej EFCE tutaj.

Nagrania z poprzednich edycji dostępne są na kanale YouTube EFCE tutaj.

Warsztaty z przedsiębiorczości technologicznej dla studentów i doktorantów - ARMSA

Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. wraz z Polską Platformą Technologiczną Fotoniki zaprasza na bezpłatne warsztaty dla studentów i młodych naukowców. Warsztaty są skierowane w szczególności do studentów i doktorantów na kierunkach technicznych, z angielskiego określanych skrótem STEM. Masz pomysł na innowacyjny produkt lub technologię? A czy przyszło Ci na myśl, że możesz założyć własną firmę? Przekuj swoją pasję w biznes! 

Więcej w rozwinięciu aktualności!

Odznaczenia państwowe, promocje doktorskie i habilitacyjne

4 października 2024 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie. Nasz Wydział reprezentowało 6 świeżo promowanych doktorów oraz 2 doktorów habilitowanych. Na uroczystości obecny był także wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula, który wraz z JM Rektorem PW wręczył pracownikom medale za długoletnią służbę.

Pełna lista odznaczonych i promowanych w rozwinięciu aktualności.

Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej na WIChiP

Z wielką dumą informujemy, że podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na WIChiP zostały wręczone Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne. W imieniu Jego Magnificencji Rektora nagrody wręczała Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku, dr hab. inż. Renata Walczak. Pełna lista nagrodzonych w rozwinięciu aktualności.

World's Top 2% Scientists 2023

Wydawnictwo Elsevier i firma SciTech Strategies przygotowuje ranking World's Top 2% Scientists. W zestawieniu prezentowane są dwie listy - uwzględniające dorobek z całej kariery naukowej (opierając się na danych od 1960 roku) oraz z ostatniego roku kalendarzowego. Najnowsze zestawienie obejmuje dane do końca roku 2023. Dane są oparte na profilach naukowców w systemie Scopus.

Z dumą informujemy, że aż 4 pracowników WIChiP może się pochwalić obecnością na obu tych listach! Są to, w kolejności alfabetycznej, prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz, prof. dr hab. inż. Tomasz R. Sosnowski, prof. dr inż. Andrzej Stankiewicz, dr hab. Leszek Andrzej Stobiński. Serdecznie gratulujemy!

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025

Uprzejmie informujemy, że uroczystość inauguracji roku akademickiego 2024/2025 odbędzie się 1 października 2024 roku o godzinie 13:30 w auli AII Gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, ul. Waryńskiego 1. Studentów I roku studiów inżynierskich bardzo prosimy o potwierdzenie obecności.

Ze względu na wielkość auli wstęp jedynie dla osób zaproszonych.

Składanie dokumentów na studia I stopnia - III nabór

Przyjmowanie dokumentów kandydatów przyjętych na Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej w III naborze odbędzie się w dniach: 16-17.09.2024, w godz. 9-14, pok. 178 (I piętro).

Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Studia I stopnia.

Trzecia tura rekrutacji na studia I stopnia na WIChiP

Drodzy Kandydaci!

Wraz z całą Politechniką Warszawską uruchamiamy trzeci nabór na studia stacjonarne I stopnia. To ostatnia szansa na rozpoczęcie studiów w październiku na kierunku inżynieria chemiczna. Wszystkie informacje na temat studiów na naszym kierunku znajdziecie w zakładce dla Kandydatów na studia na WIChiP oraz w zakładce poświęconej studiom na WIChiPRejestracja w trzeciej turze rekrutacji potrwa do 11 września. Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.

Rejestracja udziału w 13 edycji konferencji EYEC

Z wielką radością informujemy, że już 9 września zostanie otwarta rejestracja udziału w kolejnej, już 13-tej, edycji konferencji European Young Engineers Conference organizowanej przez Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej "Venturi". Konferencja odbywać się będzie w dniach 7-9 kwietnia 2025. Rejestracja uczestnictwa możliwa będzie do 4 listopada.

Więcej informacji o konferencji oraz najważniejsze daty dostępne są na stronie konferencji (www.eyec.ichip.pw.edu.pl) oraz w ulotce zamieszczonej  tutaj (.pdf) . Serdecznie zapraszamy do udziału!

Nowy skład grona dziekańskiego WIChIP

Rozpoczynamy nową kadencję Władz Wydziału! 2 września 2024 roku Dziekan oraz Prodziekani odebrali nominacje na swoje funkcje z rąk JM Rektora PW, prof. Krzysztofa Zaremby. Kolegium Dziekańskie w kadencji 2024-2028 tworzą:
- prof. Marek Henczka, Dziekan
- prof. Maciej Pilarek, Prodziekan ds. Studenckich
- prof. Tomasz Sosnowski, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju
- dr Jan Krzysztoforski, Prodziekan ds. Studiów
- dr Michał Wojasiński, Prodziekan ds. Ogólnych

Życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki, aby była to kadencja pełna sukcesów całej społeczności #WIChiP!

Otwarte wykłady Gości Honorowych na UCRA

Szanowni Państwo, Doktoranci i Studenci, zapraszamy do udziału w otwartych i darmowych (decyduje kolejność zapisu) wykładach otwierających 3rd International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications (UCRA) w budynku Rektorska4:

Prof. Frances Arnold, Marie Curie Lecture “Innovation by Evolution: Bringing New Chemistry to Life” 17 września o 17:00 - zapisy

Prof. Jeffrey Hoffman, “Mars, MOXIE, and the Future of Human Space Flight” 18 września o 9:00 - zapisy

Dodatkowa rekrutacja - składanie dokumentów na studia I stopnia

Ważne informacje dla Kandydatów z dodatkowej rekrutacji na studia I stopnia:

31 sierpnia (sobota) o godzinie 13:00 na indywidualnych kontach kandydatów dostępne będą komunikaty o wynikach kwalifikacji na studia I stopnia.

Składanie dokumentów na studia I stopnia odbędzie się na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej (ul. Waryńskiego 1) w dniach 02 – 04.09.2024 r. w godzinach 9:00 – 15:00 w pok. nr 216 (II piętro).

Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Studia I stopnia.

Naukowcy z WIChiP PW nagrodzeni w konkursie Best Paper za 2023 rok

Z dumą informujemy, że pracownicy i doktoranci z Naszego Wydziału otrzymali nagrody w konkursie Best Paper za rok 2023.

Nagrodzono prace, których autorami lub współautorami są Zuzanna Bojarska, Kamil Czelej, Karol Ćwieka, Katarzyna Dąbkowska-Susfał, Leon Gradoń, Monika Jałowiecka, Łukasz Makowski, Artur Małolepszy, Marta Mazurkiewicz-Pawlicka i Michał Wojasiński.

Lista nagrodzonych prac w rozwinięciu aktualności.

Aleksandra Pisarek wyróżniona za prezentację plakatową na 12th IMMS

Z wielką radością informujemy, że mgr inż. Aleksandra Pisarek otrzymała nagrodę za prezentację plakatową na konferencji "12th International Mesostructured Materials Symposium (IMMS)", która odbyła się 8-12 lipca 2024 w Montpellier, we Francji. Prezentowany plakat zatytułowany był "The influence of the SOL-GEL synthesis compostition and the double-crosslinking on the structural properties of VTMS aerogels". Współautorami prezentacji byli Bartosz Nowak, Ryszard Jobda oraz Jakub M. Gac.

Spółka założona przez profesora Tomasza Ciacha ogłasza przełomowe wyniki badań

NanoGroup SA, jedna ze spółek spin off, które powstały na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej ogłosiła 17 lipca 2024 roku przełomowe wyniki eksperymentalnego zabiegu autotransplantacji nerki w modelu świni z użyciem systemu NanOX do podtrzymywania organów przed zabiegiem. Wyniki uzyskała podległa NanoGroup spółka NanoSanguis SA. Obie firmy powstały z inicjatywy i dzięki badaniom prowadzonym w zespołach profesora Tomasza Ciacha, pracownika naszego Wydziału.

Umowa o współpracy między Politechniką Warszawską i DNV Poland

Z wielką radością informujemy, że Politechnika Warszawska podpisała umowę o współpracy z firmą DNV Poland, światowym liderem w zakresie certyfikacji i doradztwa. Współpracą z DNV Poland objęte będzie pięć Wydziałów Politechniki Warszawskiej, w tym także WIChiP. Z dumą dodajemy, że prof. Łukasz Makowski został koordynatorem współpracy między Politechniką i firmą. 

Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.

Zmarł prof. Stanisław Sieniutycz

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2024 r. zmarł przeżywszy 83 lata śp. prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz. Emerytowany profesor Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, wybitny badacz, uznany w skali światowej naukowiec w dziedzinie termodynamiki i optymalizacji procesów inżynierii chemicznej, ceniony nauczyciel akademicki wielu pokoleń studentów, kierownik Zakładu Procesów Rozdzielania w latach 2000-2010, były członek Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Sekcji Termodynamiki Komitetu Naukowego Termodynamiki i Spalania PAN. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia

Dziekan wraz ze Społecznością Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej

Ranking Kierunków Studiów i Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy 2024

Z radością informujemy, że Politechnika Warszawska oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej niezmiennie od wielu lat pozostają w czołówce rankingów miesięcznika Perspektywy. W tegorocznym zestawieniu kierunek inżynieria chemiczna na WIChiP zajął drugie miejsce w kraju w Rankingu Kierunków Studiów, Politechnika Warszawska zajęła odpowiednio III miejsce w Rankingu Szkół Wyższych oraz I miejsce w Rankingu Uczelni Technicznych.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie całej społeczności Wydziału w budowanie pozycji Wydziału jak i całej Uczelni!

Beata Butruk-Raszeja uzyskała stopień doktora habilitowanego

Z wielką radością i dumą informujemy, że 18 czerwca dr inż. Beata Butruk-Raszeja uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Stopień ten został przyznany za osiągnięcia w tematyce metod otrzymywania funkcjonalizowanych protez naczyniowych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uroczyste wręczenie certyfikatu KAUT

Zdjęcie przedstawia pięć osób, z których trzecia od lewej trzyma certyfikat. Od lewej:  dr inż. Agnieszka Deja - Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Morskiej w Szczecinie, Zastępca Przewodniczącego KAUT, (ii) prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata - Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, (iii) dr hab. inż. Maciej Pilarek, profesor uczelni - Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Prodziekan ds. studenckich, (iv) prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny - Prorektor ds. Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Zastępca Przewodniczącego KAUT, (v) prof. dr hab. inż. Bohdan Macukow - Politechnika Warszawska, Przewodniczący KAUT.

Z wielką radością informujemy, że 7 czerwca podczas posiedzenia Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie tablicy potwierdzającej uzyskanie akredytacji KAUT i ENAEE dotyczącej studiów I i II stopnia na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Akredytacja wiąże się z uzyskaniem certyfikatu EUR-ACE, który poświadcza, że studia prowadzone na Wydziale są prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi. O samym przedłużeniu akredytacji i otrzymaniu certyfikatu pisaliśmy wcześniej tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia certyfikatu i pamiątkowego zdjęcia w rozwinięciu aktualności.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.