Przełomowe wyniki NanoSanguis

17 lipca 2024 roku spółka NanoGroup SA ogłosiła przełomowe wyniki badań systemu NanOX, który został sprawdzony podczas eksperymentalnego zabiegu autotransplantacji nerki. Wyniki pochodzą z prac realizowanych w podległej NanoGroup spółce - NanoSanguis SA. Obie spółki powstały z inicjatywy badawczej i wdrożeniowej profesora Tomasza Ciacha, naukowca z Naszego Wydziału.

Jak opowiada prof. Ciach, zespół operacyjny pobrał nerkę lewą świni i poddał ją perfuzji, czyli utrzymaniu w stanie pozwalającym na przeszczep, z wykorzystaniem aparatu i płynu opracowanego przez NanoSanguis. Perfuzja pozaustrojowa trwała 12 godzin, choć możliwe jest prowadzenie tego procesu nawet przez 7 dni. Następnie członkowie zespołu usunęli świni nerkę prawą, a perfundowana nerka lewa została wszczepiona w miejsce usuniętej nerki prawej. Zwierzę z jedną, wszczepioną nerką zostało poddane 14 dniowej obserwacji. W trakcie obserwacji wykonywano liczne badania potwierdzające prawidłowa pracę nerki. Dodatkowo nerka była przeszczepiana w modelu ciepłego niedokrwienia po zatrzymaniu krążenia – 30 minut, co oznacza, że system działa nawet w przypadkach z wystąpieniem komplikacji.

Informację o eksperymentach dotyczących systemu NanOX podały m.in. portale bankier.plbiotechnologia.plpb.pl czy biznes.pap.pl, jak również serwis internetowy Politechniki Warszawskiej. W programie Teleexpress 22 lipca 2024 pojawił się również krótki reportaż o wynikach eksperymentów z użyciem systemu NanOX (od 7:48).

Zachęcamy również do śledzenia kont społecznościowych prof. Ciacha: Facebook i LinkedIn.