Noc Muzeów na WIChiP
Już 17 maja Noc Muzeów w Warszawie! Nasz Wydział także bierze udział w tym wydarzeniu. W godzinach 18-23 wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o inżynierii chemicznej i jej praktycznych zastosowaniach, a także zwiedzić wybrane laboratoria. Ze względu na fakt, że Wydział obchodzi w tym roku 55-lecie swojego istnienia, przygotowaliśmy także miniwystawę plakatową dotyczącą działalności Wydziału dawniej i dziś.
Serdecznie zapraszamy! Szczegółowy opis atrakcji w rozwinięciu aktualności.
Stanowisko pokazowe z dwoma procesami otrzymywania nanomateriałów
Odwiedzając stanowisko, dowiecie się, jak produkowane są nanocząstki w sposób ciągły (czyli bez zatrzymywania) oraz jak można wytwarzać nanowłókna za pomocą rozdmuchu. Stanowisko uzupełniają filmy oraz pokazy slajdów dotyczące technik mikroskopowych. Prowadzący: dr inż. Michał Wojasiński.
Stoisko aerozolowo-inhalacyjne
Dowiecie się, czym są aerozole i w jaki sposób można je wykorzystać w medycynie. Zobaczycie, jak wyglądają aerozole, a także poznacie różne konstrukcje inhalatorów, czyli urządzeń do wziewnego podawania leków. Prowadząca: dr inż. Agata Dorosz.
Filtry włókninowe i ich zastosowania
Dowiecie się, jak zanieczyszczenia aerozolowe wpływają na nasze zdrowie i środowisko oraz dlaczego ich skuteczne usuwanie jest tak ważne. Możliwe będzie zobaczenie kilku egzemplarzy filtrów włókninowych, które używane są właśnie w takim celu. Prowadząca: dr hab. inż. Anna Jackiewicz-Zagórska.
Rozdzielanie membranowe za pomocą filtracji membranowej połączonej z elektrodializą
Zobaczycie, jak działa rzeczywista instalacja przemysłowa służąca do oczyszczania cieczy. Dowiecie się, z czego jest zbudowana, jakie zanieczyszczenia mogą być usuwane oraz dlaczego wymagane jest połączenie tych dwóch technik membranowych w jedną instalację. Prowadzący: dr hab. inż. Maciej Szwast, we współpracy z firmą Polymemtech.
Stanowisko dotyczące badań elektrochemicznych
Elektrochemia jest istotną gałęzią chemii z punktu widzenia zarówno pozyskiwania czystych substancji stałych (np. metali), jak i gazów. Na stanowisku poznacie te i inne zastosowania procesu elektrolizy oraz dowiecie się, w jaki sposób działają i jakiego paliwa potrzebują ogniwa paliwowe. Prowadząca: dr inż. Zuzanna Bojarska.
Prezentacja projektów Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej „Venturi” oraz proste doświadczenia chemiczne dla najmłodszych
Zwiedzanie laboratoriów dydaktycznych i badawczych Wydziału