Aktualności

Spółka założona przez profesora Tomasza Ciacha ogłasza przełomowe wyniki badań

NanoGroup SA, jedna ze spółek spin off, które powstały na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej ogłosiła 17 lipca 2024 roku przełomowe wyniki eksperymentalnego zabiegu autotransplantacji nerki w modelu świni z użyciem systemu NanOX do podtrzymywania organów przed zabiegiem. Wyniki uzyskała podległa NanoGroup spółka NanoSanguis SA. Obie firmy powstały z inicjatywy i dzięki badaniom prowadzonym w zespołach profesora Tomasza Ciacha, pracownika naszego Wydziału.

Składanie dokumentów na studia I stopnia

Drodzy Kandydaci,

18 lipca 2024 r. (czwartek) od godz. 13:00 na indywidualnych kontach kandydatów dostępne będą komunikaty o wynikach kwalifikacji na studia I stopnia.

Składanie dokumentów na studia I stopnia odbędzie się na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej (ul. Waryńskiego 1) w dniach 19-24.07.2024r (bez soboty i niedzieli) w sali nr 191 (I piętro) w godzinach 9:00-15:00. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Kandydaci/Rekrutacja/Studia I stopnia.

Serdecznie zapraszamy!

Umowa o współpracy między Politechniką Warszawską i DNV Poland

Z wielką radością informujemy, że Politechnika Warszawska podpisała umowę o współpracy z firmą DNV Poland, światowym liderem w zakresie certyfikacji i doradztwa. Współpracą z DNV Poland objęte będzie pięć Wydziałów Politechniki Warszawskiej, w tym także WIChiP. Z dumą dodajemy, że prof. Łukasz Makowski został koordynatorem współpracy między Politechniką i firmą. 

Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.

Zmarł prof. Stanisław Sieniutycz

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2024 r. zmarł przeżywszy 83 lata śp. prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz. Emerytowany profesor Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, wybitny badacz, uznany w skali światowej naukowiec w dziedzinie termodynamiki i optymalizacji procesów inżynierii chemicznej, ceniony nauczyciel akademicki wielu pokoleń studentów, kierownik Zakładu Procesów Rozdzielania w latach 2000-2010, były członek Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Sekcji Termodynamiki Komitetu Naukowego Termodynamiki i Spalania PAN. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia

Dziekan wraz ze Społecznością Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej

Ranking Kierunków Studiów i Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy 2024

Z radością informujemy, że Politechnika Warszawska oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej niezmiennie od wielu lat pozostają w czołówce rankingów miesięcznika Perspektywy. W tegorocznym zestawieniu kierunek inżynieria chemiczna na WIChiP zajął drugie miejsce w kraju w Rankingu Kierunków Studiów, Politechnika Warszawska zajęła odpowiednio III miejsce w Rankingu Szkół Wyższych oraz I miejsce w Rankingu Uczelni Technicznych.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie całej społeczności Wydziału w budowanie pozycji Wydziału jak i całej Uczelni!

Beata Butruk-Raszeja uzyskała stopień doktora habilitowanego

Z wielką radością i dumą informujemy, że 18 czerwca dr inż. Beata Butruk-Raszeja uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Stopień ten został przyznany za osiągnięcia w tematyce metod otrzymywania funkcjonalizowanych protez naczyniowych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uroczyste wręczenie certyfikatu KAUT

Zdjęcie przedstawia pięć osób, z których trzecia od lewej trzyma certyfikat. Od lewej:  dr inż. Agnieszka Deja - Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Morskiej w Szczecinie, Zastępca Przewodniczącego KAUT, (ii) prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata - Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, (iii) dr hab. inż. Maciej Pilarek, profesor uczelni - Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Prodziekan ds. studenckich, (iv) prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny - Prorektor ds. Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Zastępca Przewodniczącego KAUT, (v) prof. dr hab. inż. Bohdan Macukow - Politechnika Warszawska, Przewodniczący KAUT.

Z wielką radością informujemy, że 7 czerwca podczas posiedzenia Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie tablicy potwierdzającej uzyskanie akredytacji KAUT i ENAEE dotyczącej studiów I i II stopnia na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Akredytacja wiąże się z uzyskaniem certyfikatu EUR-ACE, który poświadcza, że studia prowadzone na Wydziale są prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi. O samym przedłużeniu akredytacji i otrzymaniu certyfikatu pisaliśmy wcześniej tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia certyfikatu i pamiątkowego zdjęcia w rozwinięciu aktualności.

Grant OPUS 25 dla prof. Ewy Dłuskiej

Z dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Ewa Dłuska otrzymała finansowanie badań w ramach konkursu OPUS 25 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki. Na projekt pt. "Wielofunkcyjne transportery emulsyjne w personalizowanym leczeniu nowotworów"  przyznano finansowanie w wysokości 1 397 071 zł. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Anna Jackiewicz-Zagórska uzyskała stopień doktora habilitowanego

Z wielką radością i dumą informujemy, że 14 maja dr inż. Anna Jackiewicz-Zagórska uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Stopień ten został przyznany za osiągnięcia w tematyce transportu i depozycji cząstek aerozolowych w filtrach włókninowych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ruszył nabór do ORLEN Value Chain Academy

Grupa Orlen ogłosiła nabór do VALUE CHAIN ACADEMY - rocznego programu szkoleniowo-edukacyjnego prowadzonego wspólnie z Naszym Wydziałem, skierowanego do kandydatów zainteresowanych praktycznym i całościowym zrozumieniem funkcjonowania łańcucha wartości koncernu multienergetycznego. Składanie aplikacji jest możliwe do 17 lipca 2024 roku. Aplikować mogą kandydaci, którzy mają nie więcej niż 5 lat doświadczenia zawodowego. Uczestnicy Akademii będą otrzymywali comiesięczne wynagrodzenie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie Akademii.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej jest otwarta

Z radością informujemy, że rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej jest już otwarta i potrwa do 26 lipca 2024. Rekrutacja do naszej Szkoły Doktorskiej odbywa się w formie konkursu, w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych. Zapisy na semestr zimowy roku akademickiego 2024/2025 są prowadzone w 15 dyscyplinach. Na kandydatów czeka 115 miejsc, z czego 9 miejsc w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.

Drzwi Otwarte PW i WIChiP - podsumowanie

Drzwi Otwarte PW oraz Drzwi Otwarte WIChiP odbyły się 25 maja 2024. Bardzo cieszymy się z licznego przybycia kandydatów zarówno na stanowisko Wydziału w Gmachu Głównym PW, jak i na Wydział, gdzie czekały atrakcje przygotowane przez pracowników i studentów WIChiP. Mamy nadzieję, że spotkania z naszymi reprezentantami zaowocują dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów w nadchodzącej rekrutacji. 

KN IChiP "Venturi" z grantem rektorskim w roku 2024

Koło Naukowe IChiP "Venturi" otrzymało finansowanie na realizację projektu "Sorpcja metali ciężkich z wody z wykorzystaniem złoża na bazie fusów kawowych - badania podstawowe i projekt instalacji badawczej" w ramach konkursu na granty rektorskie dla kół naukowych. Kierownikiem projektu zostanie prof. Andrzej Krasiński, opiekun Koła Naukiowego "Venturi". Jest to jeden z 16 projektów wybranych do realizacji w konkursie na granty rektorskie w 2024 roku dla kół naukowych.

Kamil Czelej kierownikiem projektu naukowego w konkursie SONATA 19

Dr inż. Kamil Czelej, pracownik Naszego Wydziału, otrzymał finansowanie projektu badawczego w konkursie SONATA 19 Narodowego Centrum Nauki!

Badania będą dotyczyły zastosowania aerożeli w katalitycznej produkcji wodoru, a tytuł grantu brzmi:

"Plazmonowe nanopiece w strukturze aerożelowego monolitu do (termo)fotokatalitycznej produkcji wodoru z fazy gazowej w reakcjach silnie endotermicznych"

Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie badań!

Dodatkowe miejsca na praktyki zbiorowe 2024

Szanowni Studenci, informujemy, że w ofercie praktyk zbiorowych pojawiły się nowe miejsca. Dwa wolne miejsca to praktyki w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie oraz w dwa kolejne to praktyki w Chemtech w Łomiankach. Osoby zainteresowane praktykami w tych miejscach prosimy o kontakt osobiście z p. Karoliną Kulą (pokój 179).

Pracownicy WIChiP na konferencji ChemE-Med 2024

20 maja 2024 roku w Salerno we Włoszech odbyła się konferencja ChemE-Med 2024 Chemical Engineering as Applied to Medicine. Wydarzenie poświęcone było dyskusjom na temat zastosowania podstawowej wiedzy naukowej z dyscypliny inżynieria chemiczna i procesowa do rozwiązywania problemów i zagadnień z zakresu fizjologii, diagnostyki medycznej, terapii, ochrony zdrowia, toksykologii i innych. Konferencję współorganizował prof. Tomasz Sosnowski, a wraz z nim udział wziął dr Krzysztof Wojtas.

Drzwi Otwarte WIChiP 2024

Z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejne Drzwi Otwarte na WIChiP! Będzie to okazja do zwiedzenia naszych laboratoriów, porozmawiania ze studentami i pracownikami, a także poznania odpowiedzi na pytanie "czym jest inżynieria chemiczna?".
Zapraszamy 25 maja w godzinach 10:00-16:00!
Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.

Prof. Marek Henczka zostanie Dziekanem WIChiP 2024-2028

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej zdecydował, że od 1 września 2024 roku, prof. dr hab. inż. Marek Henczka zostanie powołany na funkcję Dziekana Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej na okres kadencji 2024-2028.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!

AKTUALIZACJA: Praktyki zbiorowe 2024

Szanowni Studenci, zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną ofertą praktyk zbiorowych dla studentów WIChiP. Lista tematów w rozwinięciu aktualności. Lista nie jest ostateczna, informacje dotyczące nowych ofert będą sukcesywnie przekazywane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Zapisy na praktyki zbiorowe osobiście pokój 179 (p. Karolina Kula) do 15 maja 2024 roku (środa).

Dr Tomasz Kotkowski w książce o talencie i sukcesach

Zdjęcie przedstawia doktora inżyniera Tomasza Kotkowskiego w garniturze

W wydanej w 2024 roku książce „Jak przekuć talent w sukces w sztuce, sporcie, nauce i biznesie?” autorstwa Lechosława Garbarskiego z Akademii Leona Koźmińskiego przedstawiono wywiady z 40 wybitnymi przedstawicielami działalności artystycznej, sportowej, naukowej i biznesowej. Jedną z osób, która udzieliła wywiadu autorowi książki jest dr inż. Tomasz Kotkowski z naszego Wydziału.

Publiczna obrona doktoratu mgr inż. Mateusza Kamińskiego

Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 9 maja 2024 r., o godz. 11:00 w Audytorium A3 Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Mateusza Kamińskiego, pt. „Wykorzystanie jedno- i wielowarstwowych filtrów włókninowych do oczyszczania gazów z cząstek zawieszonych stałych i ciekłych".

Studenci WIChiP w sekcji Early Career European Federation of Chemical Engineering

Z wielką dumą informujemy, że troje studentów WIChiP jest członkami sekcji Early Career Chemical Engineers w European Federation of Chemical Engineering. Ta sekcja ma na celu inspirowanie, informowanie, podnoszenie kwalifikacji młodych członków społeczności inżynierii chemicznej i wspieranie ich w rozwoju kariery w tej dyscyplinie. Nasz Wydział i Politechnikę Warszawską (a nawet całą Polskę!) reprezentują inż. Grzegorz Bernacki, inż. Nikodem Dąbrowski oraz inż. Monika Klimek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych zawodowych sukcesów!

Relacja z 12th European Young Engineers Conference

W dniach 15-17 kwietnia 2024 roku na Wydziale odbyła się 12. edycja European Young Engineers Conference (EYEC). Głównym organizatorem Konferencji jest Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej I Procesowej “Venturi”. Podczas konferencji młodzi naukowcy mogli poszerzyć swoje zainteresowania naukowe i poznać wiele nowych osób co, mamy nadzieję, pozwoli na powstanie nowych zespołów badawczych i rozpoczęcie wielu ciekawych projektów. Przede wszystkim, wszyscy uczestnicy zaprezentowali wyniki swoich dotychczasowych badań.

Zuzanna Bojarska laureatką konkursu LAB-TECH of Excellence II

Z radością informujemy, że dr inż. Zuzanna Bojarska będzie realizowała projekt pt. "Intensyfikacja procesów wytwarzania i konwersji wodoru w nisko-temperaturowych technologiach elektrochemicznych", który otrzymał finansowanie w ramach konkursu LAB-TECH of Excellence II (IDUB PW). Przyznano finansowanie w kwocie 1 538 024,00 zł. 
Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie Badawcza PW
Serdecznie gratulujemy!

Sukcesy reprezentantów WIChiP na FiltCon 2024

Reprezentanci WIChiP PW wzięli udział w konferencji FiltCon 2024, która obyła się w dniach 8-10 kwietnia 2024 r. w Houston. Z przyjemnością informujemy, że w konkursie plakatów studenckich nagrodę Special Recognition otrzymał mgr inż. Michał Stor realizujący badania do pracy doktorskiej na naszym Wydziale! Oprócz plakatu mgr inż. Michała Stora, zaprezentowane zostały także inne wyniki prac badawczych realizowanych w ramach projektów Techmatstrateg III oraz IDUB Young PW 2. Więcej szczegółów w rozwinięciu aktualności.