Aktualności
Spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia II stopnia
Drogie Studentki, Drodzy Studenci, Drogie Kandydatki, Drodzy Kandydaci!
W czwartek 12.12.2024 r. o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla kandydatów dotyczące studiów II stopnia zaczynających się w semestrze letnim roku akademickiego 2024/25.
Spotkanie odbędzie się w Audytorium II WIChiP (Waryńskiego 1, 00-645 Warszawa). Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych studiami II stopnia na WIChiP! Omówione zostaną zasady rekrutacji, program studiów oraz specjalności, siatka godzinowa oraz perspektywy zatrudnienia po studiach na WIChiP.
Do zobaczenia!
Plan spotkania:
- Przedstawienie zasad rekrutacji na studia II stopnia – dr hab. inż. Maciej Pilarek, prof. uczelni, Prodziekan ds. studenckich
- Przedstawienie specjalności studiów II stopnia
- Inżynieria procesów przemysłowych – prof. dr hab. inż. Łukasz Makowski
- Bioinżynieria – prof. dr hab. inż. Tomasz Ciach
- Inżynieria układów rozproszonych – prof. dr hab. inż. Tomasz Sosnowski
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Katarzyny Dobrowolskiej-Dziarnik
Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 11 grudnia 2024 r. o godz. 13:00 w Audytorium A3 Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Katarzyny Dobrowolskiej-Dziarnik „Badania procesu atomizacji cieczy jako metody wytwarzania aerozoli do zastosowań medycznych z uwzględnieniem zjawisk fizykochemicznych towarzyszących depozycji inhalowanych kropel”.
Spotkajmy się na Kiermaszu Świątecznym PW
Już po raz dziewiąty na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej staną kiermaszowe domki. Nasz – politechniczny będzie – jak zawsze – charytatywny. To okazja, żeby nabyć upominki i świąteczne przysmaki. Nie zabraknie także innych atrakcji. Zapraszamy 5 i 6 grudnia w godz. 10.00–17.00.
Dr inż. Łukasz Werner odnosi sukces w konkursie MINIATURA 8
Z wielką dumą informujemy, że dr inż. Łukasz Werner otrzyma dofinansowanie badań w ramach konkursu MINIATURA 8 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki. Grant o wysokości 49 940 zł zostanie przeznaczony na projekt pt. "Badanie wpływu dodatku plastyfikatorów na właściwości mechaniczne i fotokatalityczne warstwy tlenku cynku (ZnO) pokrywającej włókniny polimerowe". W ósmej edycji konkursu wpłynęły 1752 wnioski, z czego 723 zostały zakwalifikowane do realizacji. Laureaci otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości niemal 28,78 mln zł.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze naukowej!
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Katarzyny Kosowskiej
Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 3 grudnia 2024 r. o godz. 13:00 w Audytorium A1 Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Katarzyny Kosowskiej „Zastosowanie substancji porotwórczych w procesach wytwarzania polimerowych pian stałych przy użyciu ditlenku węgla w stanie nadkrytycznym”.
Wzrost pozycji Wydziału w Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank 2024
29 października 2024 opublikowany został Ranking Studiów Inżynierskich EngiRank 2024. Z dumą informujemy, że studia inżynierskie w dyscyplinie "Chemical Engineering" na Politechnice Warszawskiej uplasowały się na 49 miejscu na 170 ocenianych uczelni. Jest to wzrost o 28 pozycji względem ubiegłego roku! Cała uczelnia zajmuje 64 miejsce, co jest wzrostem o 5 pozycji.
Więcej informacji o pozycji PW w tym rankingu tutaj. Cały ranking dostępny jest tutaj.
Prof. Andrzej Krasiński odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej
15 listopada jest Dniem Politechniki Warszawskiej. Podczas obchodów tego wydarzenia, na uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Warszawskiej wręczono wiele nagród. Jedną z nagrodzonych osób był dr hab. inż. Andrzej Krasiński, profesor uczelni, który został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia!
Relację z uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej można przeczytać tutaj.
Profesor Ewa Dłuska odebrała akt nominacyjny tytułu profesora
Z wielką dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Ewa Dłuska w dniu 6.11.2024 odebrała akt nominacyjny z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy, oficjalnie przyjmując tytuł profesora nauk inżynieryjno–technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna nadany 29.05.2023.
Serdecznie gratulujemy Pani Profesor i życzymy sukcesów na dalszej drodze zawodowej!
Obowiązkowe spotkanie w sprawie praktyk
Drogie Studentki, Drodzy Studenci,
18 listopada 2024 r. (poniedziałek) o godz. 16:05 w audytorium A1 odbędzie się spotkanie dotyczące praktyk studenckich.
Spotkanie jest obowiązkowe dla studentów II i III roku którzy planują odbyć praktyki studenckie w roku 2025.
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Niny Borzęckiej
Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 7 listopada 2024 r. o godz. 13:00 w Audytorium A1 Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Niny Borzęckiej „Numerical and experimental studies on kinetics of sol-gel transition during the synthesis of organoalkoxysilane-based alcogels”
Rozpoczął się nabór wniosków do Programu BioLAB 2025-26
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i studentki studiów magisterskich i doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych, medycznych i pokrewnych do składania wniosków do Programu BioLAB 2024-25. Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2025 r. Program BioLAB to roczny staż dla studentów i studentek nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych, medycznych i pokrewnych (biologia, biochemia, biofizyka, bioinformatyka, biotechnologia, fizyka, farmacja, medycyna, itp.).
Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.
Konkurs o Nagrodę ABB - "Nowe Horyzonty Technologii"
Drodzy Doktoranci! Drodzy Studenci!
W imieniu koncernu ABB serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską, inżynierską lub doktorską poruszającą tematykę jednej z dziedzin działalności Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB. Konkurs o Nagrodę ABB jest organizowany już od 21 lat i rokrocznie promuje osiągnięcia najmłodszych naukowców. Główna nagroda to 30 tysięcy złotych!
Więcej szczegółów na stronie konkursu: https://poland-award.abb.com
Warsztaty „Water4All 360° Water Experience” w firmie Wetsus
Informujemy o otwarciu kolejnej edycji warsztatów organizowanych przez instytut badawczy Wetsus (Holandia). Zachęcamy do aplikowania absolwentów pierwszego stopnia studiów. Warsztaty odbędą się 17 do 21 marca 2025 roku w Leeuwarden (Holandia). Kwalifikacja do programu gwarantuje pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i wszystkich aktywności w ramach warsztatów.
Czas składania aplikacji upływa 18 listopada. Więcej informacji water4all@wetsus.nl
. W przypadku pytań Wetsus zachęca do kontaktu pod adresemStypendium pod choinkę 2024
Drodzy Studenci, Drodzy Doktoranci!
Składanie wniosków o Stypendium pod choinkę 2024 jest już otwarte! Jest to specjalny grant przyznawany studentkom, studentom, doktorantkom i doktorantom Politechniki Warszawskiej zaangażowanym w promowanie Uczelni i budowanie jej pozytywnego wizerunku. Przesyłanie zgłoszeń jest otwarte w terminie od 14 października do 4 listopada 2024 roku. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo na adres Biura Komunikacji i Promocji PW: eventy@pw.edu.pl.
Zapraszamy do aplikowania!
Zjazd pierwszych absolwentów Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej
Z przyjemnością informujemy, że 10.10.2024 odbył się zjazd absolwentów Wydziału Chemicznego i Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej z okazji 50-lecia obrony dyplomów magisterskich. Wśród obecnych absolwentów było 12 osób, które skończyły kierunek inżynieria chemiczna i procesowa. Byli to pierwsi absolwenci Naszego Wydziału!
XVI Gala Złotej Kredy
12 października 2024 roku w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej w Warszawie odbyła się XVI Gala Złotej Kredy. Studenci WIChiP jak co roku docenili troje spośród uczących ich nauczycieli akademickich. Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.
Prof. Tomasz Ciach komentuje nagrodę Nobla w dziedzinie chemii
Prof. Tomasz Ciach z Naszego Wydziału został zaproszony do skomentowania na stronie głównej Politechniki Warszawskiej przyznanej 9 października Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Przyznano ją za dwa połączone tematycznie osiągnięcia: za „numeryczne projektowanie białek” oraz za „numeryczne przewidywanie struktury białek”. Oto fragment komentarza prof. Ciacha: "Znajomość trójwymiarowej struktury pozwala zrozumieć, jak białko funkcjonuje, zrozumieć, jak oddziałuje z nim cząsteczka chemiczna, na przykład leku, a dalej pozwala zaprojektować taki lek, by działał jeszcze lepiej albo działał na nowe białka czy w innym miejscu danego białka."
7 edycja EFCE Spotlight Talks
Z wielką radością informujemy o uruchomieniu kolejnej edycji seminariów z serii EFCE Spotlight Talks. W tym roku możliwe jest uczestniczenie w 12 sesjach tematycznych. Udział jest całkowicie bezpłatny, jednak wymaga rezerwacji.
Aktualna oferta EFCE Spotlight Talks dostępna jest na stronie internetowej EFCE tutaj.
Nagrania z poprzednich edycji dostępne są na kanale YouTube EFCE tutaj.
Warsztaty z przedsiębiorczości technologicznej dla studentów i doktorantów - ARMSA
Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. wraz z Polską Platformą Technologiczną Fotoniki zaprasza na bezpłatne warsztaty dla studentów i młodych naukowców. Warsztaty są skierowane w szczególności do studentów i doktorantów na kierunkach technicznych, z angielskiego określanych skrótem STEM. Masz pomysł na innowacyjny produkt lub technologię? A czy przyszło Ci na myśl, że możesz założyć własną firmę? Przekuj swoją pasję w biznes!
Więcej w rozwinięciu aktualności!
Odznaczenia państwowe, promocje doktorskie i habilitacyjne
4 października 2024 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie. Nasz Wydział reprezentowało 6 świeżo promowanych doktorów oraz 2 doktorów habilitowanych. Na uroczystości obecny był także wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula, który wraz z JM Rektorem PW wręczył pracownikom medale za długoletnią służbę.
Pełna lista odznaczonych i promowanych w rozwinięciu aktualności.
Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej na WIChiP
Z wielką dumą informujemy, że podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na WIChiP zostały wręczone Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne. W imieniu Jego Magnificencji Rektora nagrody wręczała Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku, dr hab. inż. Renata Walczak. Pełna lista nagrodzonych w rozwinięciu aktualności.
World's Top 2% Scientists 2023
Wydawnictwo Elsevier i firma SciTech Strategies przygotowuje ranking World's Top 2% Scientists. W zestawieniu prezentowane są dwie listy - uwzględniające dorobek z całej kariery naukowej (opierając się na danych od 1960 roku) oraz z ostatniego roku kalendarzowego. Najnowsze zestawienie obejmuje dane do końca roku 2023. Dane są oparte na profilach naukowców w systemie Scopus.
Z dumą informujemy, że aż 4 pracowników WIChiP może się pochwalić obecnością na obu tych listach! Są to, w kolejności alfabetycznej, prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz, prof. dr hab. inż. Tomasz R. Sosnowski, prof. dr inż. Andrzej Stankiewicz, dr hab. Leszek Andrzej Stobiński. Serdecznie gratulujemy!
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025
Uprzejmie informujemy, że uroczystość inauguracji roku akademickiego 2024/2025 odbędzie się 1 października 2024 roku o godzinie 13:30 w auli AII Gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, ul. Waryńskiego 1. Studentów I roku studiów inżynierskich bardzo prosimy o potwierdzenie obecności.
Ze względu na wielkość auli wstęp jedynie dla osób zaproszonych.
Składanie dokumentów na studia I stopnia - III nabór
Przyjmowanie dokumentów kandydatów przyjętych na Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej w III naborze odbędzie się w dniach: 16-17.09.2024, w godz. 9-14, pok. 178 (I piętro).
Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Studia I stopnia.
Trzecia tura rekrutacji na studia I stopnia na WIChiP
Drodzy Kandydaci!
Wraz z całą Politechniką Warszawską uruchamiamy trzeci nabór na studia stacjonarne I stopnia. To ostatnia szansa na rozpoczęcie studiów w październiku na kierunku inżynieria chemiczna. Wszystkie informacje na temat studiów na naszym kierunku znajdziecie w zakładce dla Kandydatów na studia na WIChiP oraz w zakładce poświęconej studiom na WIChiP. Rejestracja w trzeciej turze rekrutacji potrwa do 11 września. Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.