Media o nas

Idea 3W w Japonii

15.12.2022 na platformie YouTube na kanale Banku Gospodarstwa Krajowego ukazał się spot "Idea 3W w Japonii". Spot ten przybliża Ideę 3W (Woda, Wodór, Węgiel), jej zastosowania i najnowsze technologie, tj. wodorowe ogniwa paliwowe, katalizatory do elektrolizy wody lub druk 3D z wykorzystaniem węgla szklistego.

Przechowywanie organów

26.03.2023 w wieczornym wydaniu Faktów TVN pojawił się materiał na temat przewlekłej choroby nerek. Jednym ze sposobów na jej leczenie, zwykle stosowanym w najcięższych przypadkach, jest przeszczep narządu. O sposobie na dłuższe przechowywanie nerek do przeszczepu opowiedział w materiale prof. Tomasz Ciach. Fragmenty, w których wystąpił nasz profesor opisują wyniki badań spółki spin-off Politechniki Warszawskiej - NanoSanguis, w której pracowali i pracują doktorantki i doktoranci z naszego Wydziału. Liczymy, że wyniki prac zespołu NanoSanguis będą tylko coraz lepsze, a wizja "biblioteki narządów" będzie coraz bliżej.

Materiał wideo na temat choroby nerek wyemitowany w Faktach TVN można obejrzeć tutaj.

Ogniwa paliwowe z kwasem mrówkowym

17.08.2022 na stronie badawcza.pw.edu.pl pojawił się artykuł opisujący osiągnięcia w projekcie „Opracowanie ogniwa paliwowego zasilanego kwasem mrówkowym o wysokiej stabilności działania i podwyższonej wydajności”, który jest finansowany z grantu badawczego POB Konwersja i magazynowanie energii programu Uczelnia Badawcza - Inicjatywa Doskonałości, realizowanego na Politechnice Warszawskiej.

W rozmowie z redaktorem serwisu dr Artur Małolepszy opowiedział o potencjale kwasu mrówkowego i jego przewagach w wykorzystaniu jako paliwo w ogniwie, a także o konkretnych badaniach, które zostały przeprowadzone i ich wynikach.

W skład zespołu badawczego wchodzą dr Artur Małolepszy; dr hab. inż. Łukasz Makowski, profesor uczelni; dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka; mgr inż. Zuzanna Bojarska; mgr inż. Monika Jałowiecka.

Więcej informacji tutaj.

Czysty wodór niskim kosztem

Dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka z mgr inż. Zuzanną Bojarską przeprowadziły wywiad w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki - od promocji po innowacje społeczne", w którym opowiedziały o realizowanym przez nie projekcie badawczym. W filmie dostępnym na YouTube przedstawia założenia projektu, w którym wraz z zespołem badają nowe sposoby katalitycznego otrzymywania czystego wodoru. Ten jeden krótki materiał zaowocował udostępnieniami przez wiele portali o nauce i nie tylko! O projekcie realizowanym przez Zespół mówi się w Polsce, Europie, Azji i Ameryce! 

2022-05-26 - Forum Akademickie

Doniesienia o badaniach dr hab. inż. Ewy Dłuskiej, profesor uczelni na temat nowych terapii nowotworów mózgu pojawiły się na stronie Forum Akademickiego. Przypominamy, że projekt „Emulsyjny system dostarczania teraupetyków – leczenie nowotworów wspomagane mechanizmem syntetycznej letalności” jest finansowany w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Pomysł otrzymał wsparcie w konkursie Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna. Więcej informacji tutaj.

2022-05-22 PW.EDU.PL

Z przyjemnością informujemy, że na stronie głównej Politechniki Warszawskiej pojawił się artykuł podsumowujący osiągnięcia badawcze otrzymane dotychczas w projekcie IDUB PW, w którym kierownikiem jest dr hab. inż. Ewa Dłuska, prof. uczelni na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Projekt „Emulsyjny system dostarczania teraupetyków – leczenie nowotworów wspomagane mechanizmem syntetycznej letalności” jest finansowany w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Pomysł otrzymał wsparcie w konkursie Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna. Więcej informacji tutaj.

29.04.2022 - WUM.EDU.PL

Warszawski Uniwersytet Medyczny w wywiadzie z dr hab. Katarzyną Sykłowską-Baranek (WUM) opisuje współpracę Wydziału Farmaceutycznego WUM z Naszym Wydziałem w ramach projektu „Bifunkcjonalne aerożelowe platformy do intensyfikacji biosyntezy cytotoksycznych naftochinonów w hodowlach in vitro korzeni transgenicznych” jest finansowany w ramach grantu badawczego Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna programu Uczelnia Badawcza – Inicjatywa Doskonałości, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Maciej Pilarek, profesor uczelni, z Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Biomedycznej Naszego Wydziału. 

25.04.2022 - Badawcza.pw.edu.pl

Na stronie badawcza.pw.edu.pl pojawiły się artykuły, które opisują dwa projekty realizowane na Wydziale w ramach programu Inicjatywa Doskonałości: Uczelnia Badawcza, trwającego w Politechnice Warszawskiej. Tytuły i linki do artykułów poniżej:

- "Aerożele krzemoorganiczne w biotechnologii roślin i inżynierii bioprocesowej"

- "Nowa terapia nowotworów mózgu i eliminacja skutków ubocznych chemio i radioterapii"

14.04.2022 - Badania, Innowacje, Technologie PW

Na kanale YouTube "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" pojawił się film pt. "Czysty wodór niskim kosztem", w którym dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka oraz mgr inż. Zuzanna Bojarska opowiadają o swoich badaniach.

16.02.2022 - Portal Biotechnologia.pl

nerka w trakcie zabiegu perfuzji

Na stronie internetowej Biotechnologia.pl opublikowano informacje o urządzeniu medycznym, wraz z innowacyjnym płynem perfuzyjnym przenoszącym gazy oddechowe, które umożliwiają utrzymanie pracy organu w warunkach pozaustrojowych. Urządzenie i płyn perfuzyjny zostały opracowane przez zespół NanoSanguis S.A.

6.12.2021 - Strona internetowa Sadeczanin.info

Profesor Arkadiusz Moskal

Na stronie internetowej Sądeczanin.info prof. Arkadiusz Moskal zwraca uwagę na szkodliwość zanieczyszczeń aerozolowych tworzących smog atmosferyczny (artykuł: "Smog zabija powoli. Rocznie umiera 50 tysięcy osób").

17.09.2021 - Rzeczpospolita

Zdjęcie przedstawia profesora Tomasza Ciacha

Rzeczpospolita zamieściła wywiad z prof. dr hab. inż. Tomaszem Ciachem, w którym, omawia on postępy w pracach nad lekiem przeciwnowotworowym oraz o innych technologiach biomedycznych wg koncepcji opracowanych na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Link

28.05.2021 - TVP3 Bydgoszcz

kadr z prezentacji multimedialnej o filtracji na filtrach włókninowych

W programie lokalnym TVP3 Bydgoszcz i na stronie internetowej tej stacji ukazał się materiał o układzie oczyszczania powietrza, w którego opracowaniu uczestniczył prof. Arkadiusz MoskalLink do informacji

[film w rozwinięciu artykułu]

16.04.2021 - Biuletyn PW i inne - projekt "AlendroSkin"

obraz uzyskany metodą SEM

Na stronie Biuletynu PW pojawił się artykuł o projekcie „Naskórna hydrożelowa nanoformulacja kwasu alendronowego do uwalniania transdermalnego” kierowanym przez dra Jakuba W. Trzcińskiego, a finansowanego w ramach XI konkursu LIDER. 

8.04.2021 - Strona internetowa IDUB PW

schemat działania materiałów filtracyjnych z powłokami

Na stronie programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB PW) zamieszczono artykuł o pracach badawczych prowadzonych w zespole kierowanym przez dr inż. Katarzynę Jabłczyńską dotyczących materiałów filtracyjnych modyfikowanych nanocząstkami kompozytowymi Ag/CuO o właściwościach biobójczych aktywowanych procesem fotokatalizy w świetle widzialnym. W artykule opisano też badania nad wytwarzaniem nanocząstek prowadzone we współpracy z ETH Zurich.

31.01.2021 - PAP i wiele portali internetowych

W ślad za informacją podaną przez PAP o pracach nad szczepionką na COVID-19 prowadzonych w zespole prof. Tomasza Ciacha, wiadomość tę podały liczne źródła internetowe.

21.01.2021 - Biuletyn PW oraz 28.02.2021 - główna strona internetowa PW

schemat działania szczepionki

Biuletyn PW zamieścił informacje o pracach prowadzonych w zespole kierowanym przez prof. Tomasza Ciacha nad szczepionką przeciw COVID-19 opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 związane na nanocząstkach.

Informacje te zamieszczono również na głównej stronie internetowej PW.

27.10.2020 - Strona internetowa PW

Zespół badawczy prof. Ciacha

Informacje o pracach nad maseczkami ochronnymi z powłoką biobójczą, prowadzonych w zespole prof. Tomasza Ciacha, zamieszczono na głównej stronie internetowej Politechniki Warszawskiej

Zobacz cały wpis

24.04.2020 - Serwis YouTube - MNiSW "#Posłuchaj naukowca"

prof. dr hab. inż. Arkadiusz Moskal udzielił wywiadu nt. "Czy i jak efektywne jest zasłanianie twarzy, czyli maseczki vs wirus okiem naukowca", w którym wyjaśnił zasady filtracji aerozoli oraz znaczenie prawidłowego stosowania maseczek filtracyjnych w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV2. [film w rozwinięciu artykułu]

2.08.2019 - Strona internetowa PW

Informacje o kierowanym przez dr hab. inż. Macieja Szwasta projekcie REWARD dotyczącym recyklingu wody i detergentów, prowadzonym we współpracy polsko-niemieckiej zostały wyróżnione przez stronę główną PW.

22.07.2019 - Strona internetowa "NaukawPolsce.pap.pl"

Serwis PAP zamieścił informację o badaniach prowadzonych na Wydziale w zakresie otrzymywania i zastosowań materiałów na bazie grafenu.

Zobacz pełną informację

15.07.2019 - Strona internetowa "Rzecz o Innowacjach"

Na stronie internetowej "Rzecz o Innowacjach" ukazała się informacja o badaniach prowadzonych przez prof. uczelni dr hab. inż. Ewę Dłuską dotyczących  emulsji wielokrotnych i ich zastosowań medycznych. 

Zobacz pełną informację

11.11.2018 - Tygodnik "Do Rzeczy"

Profesor Leon Gradoń wśród "Wynalazców i Konstruktorów 100-lecia"!

Fragmenty artykułu z czasopisma DoRzeczy można znaleźć tutaj. (.pdf)

23.05.2018 - TVP 1, Wielki Test TVP "Polacy, którzy zmienili świat"

W trakcie Wielkiego Testu TVP jako przykład ważnych współczesnych polskich wynalazków przedstawiono koncepcję zamiennika krwi, opracowywaną w zespole prof.Tomasza Ciacha i start-up'ie "Nanosanguis" utworzonym na naszym Wydziale.

21.01.2018 - TVP 1, program popularno-naukowy "Jak to działa"

W programie "Jak to działa" o pomiarach zapylenia powietrza, badaniach oddziaływania wdychanych aerozoli na układ oddechowy oraz zagadnieniach filtracji powietrza opowiadał prof. Arkadiusz Moskal.

Program do obejrzenia na stronie internetowej TVP (część nakręcona na naszym Wydziale zaczyna się w 15 min 35 s trwania programu)