Aktualności
Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej na WIChiP
Z wielką dumą informujemy, że podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na WIChiP zostały wręczone Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne. W imieniu Jego Magnificencji Rektora nagrody wręczała Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku, dr hab. inż. Renata Walczak. Pełna lista nagrodzonych w rozwinięciu aktualności.
World's Top 2% Scientists 2023
Wydawnictwo Elsevier i firma SciTech Strategies przygotowuje ranking World's Top 2% Scientists. W zestawieniu prezentowane są dwie listy - uwzględniające dorobek z całej kariery naukowej (opierając się na danych od 1960 roku) oraz z ostatniego roku kalendarzowego. Najnowsze zestawienie obejmuje dane do końca roku 2023. Dane są oparte na profilach naukowców w systemie Scopus.
Z dumą informujemy, że aż 4 pracowników WIChiP może się pochwalić obecnością na obu tych listach! Są to, w kolejności alfabetycznej, prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz, prof. dr hab. inż. Tomasz R. Sosnowski, prof. dr inż. Andrzej Stankiewicz, dr hab. Leszek Andrzej Stobiński. Serdecznie gratulujemy!
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025
Uprzejmie informujemy, że uroczystość inauguracji roku akademickiego 2024/2025 odbędzie się 1 października 2024 roku o godzinie 13:30 w auli AII Gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, ul. Waryńskiego 1. Studentów I roku studiów inżynierskich bardzo prosimy o potwierdzenie obecności.
Ze względu na wielkość auli wstęp jedynie dla osób zaproszonych.
Składanie dokumentów na studia I stopnia - III nabór
Przyjmowanie dokumentów kandydatów przyjętych na Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej w III naborze odbędzie się w dniach: 16-17.09.2024, w godz. 9-14, pok. 178 (I piętro).
Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Studia I stopnia.
Trzecia tura rekrutacji na studia I stopnia na WIChiP
Drodzy Kandydaci!
Wraz z całą Politechniką Warszawską uruchamiamy trzeci nabór na studia stacjonarne I stopnia. To ostatnia szansa na rozpoczęcie studiów w październiku na kierunku inżynieria chemiczna. Wszystkie informacje na temat studiów na naszym kierunku znajdziecie w zakładce dla Kandydatów na studia na WIChiP oraz w zakładce poświęconej studiom na WIChiP. Rejestracja w trzeciej turze rekrutacji potrwa do 11 września. Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.
Rejestracja udziału w 13 edycji konferencji EYEC
Z wielką radością informujemy, że już 9 września zostanie otwarta rejestracja udziału w kolejnej, już 13-tej, edycji konferencji European Young Engineers Conference organizowanej przez Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej "Venturi". Konferencja odbywać się będzie w dniach 7-9 kwietnia 2025. Rejestracja uczestnictwa możliwa będzie do 4 listopada.
Więcej informacji o konferencji oraz najważniejsze daty dostępne są na stronie konferencji (www.eyec.ichip.pw.edu.pl) oraz w ulotce zamieszczonej . Serdecznie zapraszamy do udziału!
Nowy skład grona dziekańskiego WIChIP
Rozpoczynamy nową kadencję Władz Wydziału! 2 września 2024 roku Dziekan oraz Prodziekani odebrali nominacje na swoje funkcje z rąk JM Rektora PW, prof. Krzysztofa Zaremby. Kolegium Dziekańskie w kadencji 2024-2028 tworzą:
- prof. Marek Henczka, Dziekan
- prof. Maciej Pilarek, Prodziekan ds. Studenckich
- prof. Tomasz Sosnowski, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju
- dr Jan Krzysztoforski, Prodziekan ds. Studiów
- dr Michał Wojasiński, Prodziekan ds. Ogólnych
Życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki, aby była to kadencja pełna sukcesów całej społeczności #WIChiP!
Otwarte wykłady Gości Honorowych na UCRA
Szanowni Państwo, Doktoranci i Studenci, zapraszamy do udziału w otwartych i darmowych (decyduje kolejność zapisu) wykładach otwierających 3rd International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications (UCRA) w budynku Rektorska4:
Prof. Frances Arnold, Marie Curie Lecture “Innovation by Evolution: Bringing New Chemistry to Life” 17 września o 17:00 - zapisy
Prof. Jeffrey Hoffman, “Mars, MOXIE, and the Future of Human Space Flight” 18 września o 9:00 - zapisy
Dodatkowa rekrutacja - składanie dokumentów na studia I stopnia
Ważne informacje dla Kandydatów z dodatkowej rekrutacji na studia I stopnia:
31 sierpnia (sobota) o godzinie 13:00 na indywidualnych kontach kandydatów dostępne będą komunikaty o wynikach kwalifikacji na studia I stopnia.
Składanie dokumentów na studia I stopnia odbędzie się na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej (ul. Waryńskiego 1) w dniach 02 – 04.09.2024 r. w godzinach 9:00 – 15:00 w pok. nr 216 (II piętro).
Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Studia I stopnia.
Naukowcy z WIChiP PW nagrodzeni w konkursie Best Paper za 2023 rok
Z dumą informujemy, że pracownicy i doktoranci z Naszego Wydziału otrzymali nagrody w konkursie Best Paper za rok 2023.
Nagrodzono prace, których autorami lub współautorami są Zuzanna Bojarska, Kamil Czelej, Karol Ćwieka, Katarzyna Dąbkowska-Susfał, Leon Gradoń, Monika Jałowiecka, Łukasz Makowski, Artur Małolepszy, Marta Mazurkiewicz-Pawlicka i Michał Wojasiński.
Lista nagrodzonych prac w rozwinięciu aktualności.
Aleksandra Pisarek wyróżniona za prezentację plakatową na 12th IMMS
Z wielką radością informujemy, że mgr inż. Aleksandra Pisarek otrzymała nagrodę za prezentację plakatową na konferencji "12th International Mesostructured Materials Symposium (IMMS)", która odbyła się 8-12 lipca 2024 w Montpellier, we Francji. Prezentowany plakat zatytułowany był "The influence of the SOL-GEL synthesis compostition and the double-crosslinking on the structural properties of VTMS aerogels". Współautorami prezentacji byli Bartosz Nowak, Ryszard Jobda oraz Jakub M. Gac.
Spółka założona przez profesora Tomasza Ciacha ogłasza przełomowe wyniki badań
NanoGroup SA, jedna ze spółek spin off, które powstały na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej ogłosiła 17 lipca 2024 roku przełomowe wyniki eksperymentalnego zabiegu autotransplantacji nerki w modelu świni z użyciem systemu NanOX do podtrzymywania organów przed zabiegiem. Wyniki uzyskała podległa NanoGroup spółka NanoSanguis SA. Obie firmy powstały z inicjatywy i dzięki badaniom prowadzonym w zespołach profesora Tomasza Ciacha, pracownika naszego Wydziału.
Umowa o współpracy między Politechniką Warszawską i DNV Poland
Z wielką radością informujemy, że Politechnika Warszawska podpisała umowę o współpracy z firmą DNV Poland, światowym liderem w zakresie certyfikacji i doradztwa. Współpracą z DNV Poland objęte będzie pięć Wydziałów Politechniki Warszawskiej, w tym także WIChiP. Z dumą dodajemy, że prof. Łukasz Makowski został koordynatorem współpracy między Politechniką i firmą.
Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.
Zmarł prof. Stanisław Sieniutycz
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2024 r. zmarł przeżywszy 83 lata śp. prof. dr hab. inż. Stanisław Sieniutycz. Emerytowany profesor Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, wybitny badacz, uznany w skali światowej naukowiec w dziedzinie termodynamiki i optymalizacji procesów inżynierii chemicznej, ceniony nauczyciel akademicki wielu pokoleń studentów, kierownik Zakładu Procesów Rozdzielania w latach 2000-2010, były członek Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Sekcji Termodynamiki Komitetu Naukowego Termodynamiki i Spalania PAN. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia
Dziekan wraz ze Społecznością Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej
Ranking Kierunków Studiów i Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy 2024
Z radością informujemy, że Politechnika Warszawska oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej niezmiennie od wielu lat pozostają w czołówce rankingów miesięcznika Perspektywy. W tegorocznym zestawieniu kierunek inżynieria chemiczna na WIChiP zajął drugie miejsce w kraju w Rankingu Kierunków Studiów, Politechnika Warszawska zajęła odpowiednio III miejsce w Rankingu Szkół Wyższych oraz I miejsce w Rankingu Uczelni Technicznych.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie całej społeczności Wydziału w budowanie pozycji Wydziału jak i całej Uczelni!
Beata Butruk-Raszeja uzyskała stopień doktora habilitowanego
Z wielką radością i dumą informujemy, że 18 czerwca dr inż. Beata Butruk-Raszeja uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Stopień ten został przyznany za osiągnięcia w tematyce metod otrzymywania funkcjonalizowanych protez naczyniowych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uroczyste wręczenie certyfikatu KAUT
Z wielką radością informujemy, że 7 czerwca podczas posiedzenia Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie tablicy potwierdzającej uzyskanie akredytacji KAUT i ENAEE dotyczącej studiów I i II stopnia na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Akredytacja wiąże się z uzyskaniem certyfikatu EUR-ACE, który poświadcza, że studia prowadzone na Wydziale są prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi. O samym przedłużeniu akredytacji i otrzymaniu certyfikatu pisaliśmy wcześniej tutaj.
Zapraszamy do obejrzenia certyfikatu i pamiątkowego zdjęcia w rozwinięciu aktualności.
Grant OPUS 25 dla prof. Ewy Dłuskiej
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Ewa Dłuska otrzymała finansowanie badań w ramach konkursu OPUS 25 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki. Na projekt pt. "Wielofunkcyjne transportery emulsyjne w personalizowanym leczeniu nowotworów" przyznano finansowanie w wysokości 1 397 071 zł. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Jackiewicz-Zagórska uzyskała stopień doktora habilitowanego
Z wielką radością i dumą informujemy, że 14 maja dr inż. Anna Jackiewicz-Zagórska uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Stopień ten został przyznany za osiągnięcia w tematyce transportu i depozycji cząstek aerozolowych w filtrach włókninowych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ruszył nabór do ORLEN Value Chain Academy
Grupa Orlen ogłosiła nabór do VALUE CHAIN ACADEMY - rocznego programu szkoleniowo-edukacyjnego prowadzonego wspólnie z Naszym Wydziałem, skierowanego do kandydatów zainteresowanych praktycznym i całościowym zrozumieniem funkcjonowania łańcucha wartości koncernu multienergetycznego. Składanie aplikacji jest możliwe do 17 lipca 2024 roku. Aplikować mogą kandydaci, którzy mają nie więcej niż 5 lat doświadczenia zawodowego. Uczestnicy Akademii będą otrzymywali comiesięczne wynagrodzenie.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie Akademii.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej jest otwarta
Z radością informujemy, że rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej jest już otwarta i potrwa do 26 lipca 2024. Rekrutacja do naszej Szkoły Doktorskiej odbywa się w formie konkursu, w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych. Zapisy na semestr zimowy roku akademickiego 2024/2025 są prowadzone w 15 dyscyplinach. Na kandydatów czeka 115 miejsc, z czego 9 miejsc w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.
Drzwi Otwarte PW i WIChiP - podsumowanie
Drzwi Otwarte PW oraz Drzwi Otwarte WIChiP odbyły się 25 maja 2024. Bardzo cieszymy się z licznego przybycia kandydatów zarówno na stanowisko Wydziału w Gmachu Głównym PW, jak i na Wydział, gdzie czekały atrakcje przygotowane przez pracowników i studentów WIChiP. Mamy nadzieję, że spotkania z naszymi reprezentantami zaowocują dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów w nadchodzącej rekrutacji.
KN IChiP "Venturi" z grantem rektorskim w roku 2024
Koło Naukowe IChiP "Venturi" otrzymało finansowanie na realizację projektu "Sorpcja metali ciężkich z wody z wykorzystaniem złoża na bazie fusów kawowych - badania podstawowe i projekt instalacji badawczej" w ramach konkursu na granty rektorskie dla kół naukowych. Kierownikiem projektu zostanie prof. Andrzej Krasiński, opiekun Koła Naukiowego "Venturi". Jest to jeden z 16 projektów wybranych do realizacji w konkursie na granty rektorskie w 2024 roku dla kół naukowych.
Kamil Czelej kierownikiem projektu naukowego w konkursie SONATA 19
Dr inż. Kamil Czelej, pracownik Naszego Wydziału, otrzymał finansowanie projektu badawczego w konkursie SONATA 19 Narodowego Centrum Nauki!
Badania będą dotyczyły zastosowania aerożeli w katalitycznej produkcji wodoru, a tytuł grantu brzmi:
"Plazmonowe nanopiece w strukturze aerożelowego monolitu do (termo)fotokatalitycznej produkcji wodoru z fazy gazowej w reakcjach silnie endotermicznych"
Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie badań!
Dodatkowe miejsca na praktyki zbiorowe 2024
Szanowni Studenci, informujemy, że w ofercie praktyk zbiorowych pojawiły się nowe miejsca. Dwa wolne miejsca to praktyki w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie oraz w dwa kolejne to praktyki w Chemtech w Łomiankach. Osoby zainteresowane praktykami w tych miejscach prosimy o kontakt osobiście z p. Karoliną Kulą (pokój 179).