Aktualności

Studia na King Fahd University of Petroleum & Minerals (Arabia Saudyjska)

Drodzy Studenci,
Informujemy o możliwości odbycia studiów II stopnia lub studiów doktoranckich na King Fahd University of Petroleum & Minerals w Arabii Saudyjskiej na kierunku inżynieria chemiczna. Uniwersytet oferuje pełne stypendium wyjazdowe, obejmujące m.in. darmowe zakwaterowanie i opiekę zdrowotną. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu i na grafice obok.

UWAGA! Czas na aplikowanie na studia rozpoczynające się od jesieni 2024 upływa już 17.12.2023!

Laureaci Złotej Kredy 2023

Z radością informujemy o wynikach plebiscytu Złota Kreda 2023. Studenci WIChiP przyznali nagrody następującym osobom:

- najlepszy prowadzący wykłady: dr Robert Stępnicki (MiNI)
- najlepszy prowadzący ćwiczenia, laboratoria, projekty, warsztaty lub seminaria: dr inż. Agnieszka Markowska-Radomska
- najbardziej przyjazny studentom „Złote Serce”: dr inż. Piotr Machniewski

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Spotkanie informacyjne dla kandydatów – studia II stopnia

Drodzy Studenci, 

13 grudnia 2023 o godzinie 17:15 w Audytorium III odbędzie się spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia II stopnia na WIChiP. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studiowaniem inżynierii chemicznej, także studentów innych kierunków i Wydziałów. Na spotkaniu poznacie program studiów oraz zakres proponowanych specjalności. Więcej informacji o studiach drugiego stopnia na WIChiP w rozwinięciu aktualności.

Absolwenci WIChiP wśród najlepszych absolwentów PW 2022/2023

Z wielką dumą informujemy, że nasi absolwenci znaleźli się w gronie najlepszych absolwentów PW w roku akademickim 2022/2023. Nazwiska studentów i osiągnięte średnie znajdują się na grafice obok. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

Ludzie z #WIChiP na Kongresie 3W

Informujemy o kolejnych sukcesach przedstawicieli społeczności WIChiP na Kongresie 3W. Kongres 3W to wydarzenie umożliwiające spotkanie ekspertów w dziedzinie technologii z obszaru wody, węgla pierwiastkowego i wodoru. Organizatorem wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Nagrodzeni zostali mgr inż. Jakub Zabrzycki oraz spółka HIPERH2 Sp. z o.o., której założycielami są pracownicy naszego Wydziału. 

Wyniki wyborów do Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk

Uprzejmie informujemy, że są już dostępne wyniki wyborów członków nowej kadencji Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk. Spośród 30 osób które weszły w skład Komitetu, aż 11 reprezentuje Nasz Wydział. Bardzo cieszymy się z tak licznej reprezentacji naszej społeczności w tak ważnym gronie.

Lista reprezentantów WIChiP znajduje się w rozwinięciu aktualności.

Prof. Marek Henczka w składzie VII kadencji Polskiej Komisji Akredytacyjnej

23 listopada 2023 roku Minister Edukacji i Nauki powołał skład VII Kadencji Polskiej Komisji Akredytacyjnej na lata 2024-2027. Z wielką dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Marek Henczka, Dziekan WIChiP, został jednym z jej 100 członków.

Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia i życzymy powodzenia!

Dr inż. Jan Krzysztoforski kierownikiem grantu NCBR LIDER

Z wielką dumą i radością informujemy, że dr inż. Jan Krzysztoforski otrzymał finansowanie badań w ramach konkursu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt dr. Krzysztoforskiego, pt. „Biorafineria HERB do przetwarzania konopi siewnych” (ang. „HERB biorefinery for processing hemp”), będzie realizowany we współpracy z młodymi naukowcami z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Budżet projektu to 1 799 381,50 zł.

Kiermasz Świąteczny PW 2023

Z radością informujemy, że w dniach 7-8 grudnia, przed Gmachem Głównym PW odbędzie się Kiermasz Świąteczny. Będzie można zaopatrzyć się tam m. in. w sery góralskie, konfitury i soki, bigos, pierogi i barszcz, świece, ceramikę, produkty z żywicy, biżuterię. Oprócz tego, Politechnika Warszawska będzie rozdawać gadżety PW w zamian za datki na Stypendium pod choinkę, o którym pisaliśmy Państwu wcześniej.

Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu!

Business Networking Day na #WIChiP

Drodzy Studenci!

29 listopada (środa) wraz z Biuro Karier PW zapraszamy na Business Networking Day. Do uczestnictwa zaprosiliśmy 4 firmy, które w nieformalnej atmosferze chcą podzielić się z Wami informacjami o tym, czym się zajmują i pomóc Wam w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Są to: L'Oréal Warsaw Plant, Procter & Gamble, Mondelez oraz Amargo. Więcej szczegółów poniżej.

"Jak rozpoznać obiecujący startup, czyli polityka inwestycyjna funduszu VC"

Drodzy Studenci, Drodzy Doktoranci,

Przekazujemy zaproszenie od Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW na zdalne spotkanie pt. "JAK ROZPOZNAĆ OBIECUJĄCY STARTUP, czyli polityka inwestycyjna funduszu VC". Gościem spotkania będzie pan Michał Michalewicz, Investment Manager w Xplorer Fund, który wspiera założycieli w budowaniu zespołu, definiowaniu planów badawczych i budżetów oraz budowaniu ładu korporacyjnego.

Data: 29.11.2023 r. godz. 16:00. Link do spotkania: https://zoom.us/ Więcej informacji tutaj.

Publiczna obrona doktoratu: mgr inż. Patrycja Jachimczyk

Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 5 grudnia 2023 r., o godz. 11:15 w Audytorium III Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Patrycji Jachimczyk „Modyfikacje powierzchni włókniny filtracyjnej stosowanej do separacji rozproszonych zanieczyszczeń ciekłych”

Spotkanie informacyjne w sprawie Praktyk

Spotkanie informacyjne dotyczące Praktyk odbędzie się
30 listopada 2023 r. (czwartek) o godz. 16:00 w Audytorium A2.

Dla studentów 2 i 3 roku studiów I stopnia, którzy nie zaliczyli Praktyk wcześniej, obecność jest obowiązkowa.

dr hab. inż. Paweł Sobieszuk, profesor uczelni

Nowe projekty badawcze na #WIChiP!

Spieszymy donieść, że dwóch naukowców pracujących na naszym Wydziale otrzyma od Narodowe Centrum Nauki finansowanie na realizację swoich prac badawczych! Są nimi dr hab. inż. Jakub Gac, profesor uczelni oraz dr inż. Karol Ćwieka.

Wyróżnienia dla pracowników Wydziału przyznane podczas Święta Politechniki 2023

Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej, w trakcie Święta PW, trzech spośród naszych pracowników zostało uhonorowanych odznaczeniami - prof. Leon Gradoń otrzymał honorowy status Profesor Emeritus PW, zaś dr hab. inż. Maciej Szwast, profesor uczelni oraz dr inż. Janusz Oleniak otrzymali medale Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia w pracy dydaktycznej.

Wykład w LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie

Prof. dr hab. inż. Łukasz Makowski i mgr inż. Krystian Jędrzejczak odwiedzili LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie 8 listopada 2023 roku. Prof. Makowski poprowadził wykład na temat inżynierii chemicznej połączony z prezentacją oferty dydaktycznej naszego Wydziału. Krystian Jędrzejczak jest doktorantem pod opieką prof. Makowskiego oraz absolwentem odwiedzanego liceum i to jego pomysłem było odwiedzenie szkoły w Sochaczewie.

Ogłoszenie o pracę na stanowisko Technologa Produkcji Folii w firmie BOGUCKI FOLIE

Uprzejmie informujemy o ogłoszeniu o pracę na stanowisko Technologia Produkcji Folii w firmie "BOGUCKI FOLIE sp. z o.o." spółka komandytowa. Firma oferuje umowę o pracę na pełen etat. Siedziba firmy to Jatne w powiecie otwockim. Do współpracy zaprasza absolwentka naszego Wydziału, mgr inż. Kaja Wróblewska.

Ogłoszenie na stronie Pracuj.pl.

Dodatkowy termin zaliczenia praktyk studenckich

Dodatkowy termin obowiązkowego zaliczenie praktyk studenckich odbędzie się w pokoju 179 14 listopada 2023 r. (wtorek) w godz. 10:00 – 11:00.

Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.

"Campus Internship - Digital Innovation" w DOW Chemical Company

Informujemy o możliwości odbycia staży w DOW Chemical Company poprzez Digital Internship w Terneuzen (Holandia). Staże odbywają się w jednym z kluczowych działów firmy DOW: Research and Development, Integrated Supply Chain, Operations (M&E), lub Information Systems.

Praktyki są płatne, firma oferuje zamieszkanie, kontrakt na 6 miesięcy oraz zwrot kosztów dojazdu.

Więcej informacji pod linkiem tutaj.

Trening Umiejętności Społecznych dla studentów Politechniki Warszawskiej

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zaprasza chętnych studentów w spektrum autyzmu do udziału w stacjonarnej grupie wsparcia. Trening Umiejętności Społecznych – TUS – to szeroko stosowana forma wsparcia dla osób:

  • doświadczających trudności w relacjach
  • chcących lepiej rozpoznawać emocje swoje i innych
  • chcących rozwijać umiejętności skutecznego uczestniczenia w życiu społecznym
  • pragnących budować poczucie własnej wartości i siły sprawstwa

Przewidzianych jest 10 zajęć po 90 minut, 1x w tygodniu.

Wizyty na grobach profesorów WIChiP

Jak co roku, pracownicy i studenci odwiedzili groby zmarłych Profesorów Wydziału, położyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia w najbliższych dniach grobów naszych Profesorów - lista znajduje się pod linkiem tutaj (.pdf) .

Zaliczenie praktyk studenckich

Obowiązkowe zaliczenie praktyk studenckich odbędzie się w pokoju 179 7 listopada 2023 r. (wtorek) w godz. 9:00 – 12:00.

Więcej informacji w rozwinięciu aktualności.

Program BioLAB 2024-25 - nabór już otwarty!

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i studentki studiów magisterskich i doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych, medycznych i pokrewnych do składania wniosków do Programu BioLAB 2024-25. Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2024 r. Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech instytucji w USA: University of Virginia, Charlottesville; University of Chicago, Chicago; University of Texas: Southwestern Medical Center, Dallas; Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City.

Nagroda dla HIPERH2 Sp. z o.o. w 3W nano Start-up Challenge podczas konferencji InterNanoPoland 2023

Z wielką dumą informujemy, że podczas uroczystej gali pierwszego dnia konferencji InterNanoPoland 2023 zorganizowanej w Katowicach przez fundację NANONET nagrodzona została spółka spin-off Politechniki Warszawskiej! HIPERH2 Sp. z o.o. reprezentowana przez dr. inż. Karola Ćwiekę i dr. inż. Kamila Czeleja, pracowników Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, zdobyła 3 miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.  

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Naukowcy związani z WIChiP wśród 2% najczęściej cytowanych badaczy w 2022 roku

59 osób z Politechniki Warszawskiej znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020, przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Ranking podzielony jest na dwie listy: pierwsza ocenia dorobek naukowy z całej kariery badawczej, zaś druga uwzględnia cytowania uzyskane w ostatnim roku kalendarzowym.