Zespół Badawczy Inżynierii Reaktorów Chemicznych
Zespół Badawczy Inżynierii Reaktorów Chemicznych działa w Zakładzie Inżynierii i Dynamiki Reaktorów Chemicznych na WIChiP PW. Tematyka badawcza Zespołu obejmuje m.in:
|
Kontakt: |
Pracownicy Zespołu posiadają bogate doświadczenie w badaniu eksperymentalnym, modelowaniu matematycznym, projektowaniu oraz optymalizacji reaktorów chemicznych i bioreaktorów, zdobyte w trakcie realizacji licznych projektów badawczych oraz B+R we współpracy z partnerami naukowymi i przemysłowymi (m.in. PKN Orlen, CIECH, BASF, Merck), a także udokumentowane licznymi publikacjami o zasięgu światowym.
Kierownik | Pracownicy | Doktoranci |
prof. dr hab. inż. Marek Henczka |
dr hab. inż. Magdalena Jasińska, prof. PW dr hab. inż. Paweł Sobieszuk, prof. PW dr inż. Małgorzata Djas dr inż. Katarzyna Czaplicka dr inż. Jan Krzysztoforski |
mgr inż. Piotr Cendrowski |
Infrastuktura badawcza
- różnego typu reaktory chemiczne i bioreaktory w skali laboratoryjnej
- mikroreaktory heterofazowe, mikroseparatory, mikropompa
- reaktory wysokociśnieniowe (do 20 MPa) w skali laboratoryjnej
- zaawansowana aparatura analityczna
- klaster obliczeniowy
- oprogramowanie specjalistyczne do wspomagania projektowania (CAD) oraz do obliczeniowej mechaniki płynów (CFD)
Kluczowe projekty
- Procesy zintegrowane reaktywnej ekstrakcji z zastosowaniem płynów w stanie nadkrytycznym (MNiSW, 2010–2014)
- Modulacja burzliwości w układach emulsji ciecz-ciecz z uwzględnieniem wpływu mieszania i transportu masy na przebieg złożonych reakcji chemicznych (NCN, OPUS, 2018–2022)
- Analiza procesów generacji wodoru w reaktorze jądrowym w trakcie normalnej eksploatacji i w sytuacjach awaryjnych, z propozycjami działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa jądrowego (NCBR, 2012–2015)
- Wytwarzanie katalizatorów do reakcji redukcji tlenu opartych na zredukowanym tlenku grafenu przy użyciu płynów w stanie nadkrytycznym (IDUB PW, 2021–2022)
- Badanie hydrodynamiki i wymiany masy w mikroreaktorach gaz-ciecz (MNiSW, 2011–2014)
Oferowane usługi
- badania doświadczalne pracy jedno- i wielofazowych reaktorów chemicznych i bioreaktorów w skali laboratoryjnej
- modelowanie matematyczne reaktorów chemicznych i bioreaktorów
- badania doświadczalne i modelowanie matematyczne wpływu mieszania laminarnego i burzliwego w układach jedno- i wielofazowych na przebieg reakcji chemicznych
- projektowanie, optymalizacja i powiększanie skali reaktorów chemicznych i bioreaktorów
Patenty
- Sposób wydzielania toluilenodiizocyjanianu z mieszaniny poreakcyjnej w procesie fosgenowania toluilenodiaminy w fazie gazowej (PL214499B1)
- Sposób wydzielania produktów reakcji fosgenowania toluilenodiaminy (TDA) w fazie gazowej przy wytwarzaniu toluilenodiizocyjanianu (TDI) (PL214498B1)