Media o nas
Technologia biodrukowania 3D na WIChiP
21 sierpnia 2024 roku w internetowym wydaniu Wprost.pl został opublikowany artykuł pt. "Technologia biodrukowania 3D ma wiele zalet: ogranicza testy na zwierzętach, dostarcza spersonalizowane leki i implanty", w którym przedstawiono prace realizowane na naszym Wydziale przez doktoranta Jakuba Knap-Kowalskiego, pracującego pod opieką prof. Tomasza Ciacha.
Przełomowe wyniki NanoSanguis
17 lipca 2024 roku spółka NanoGroup SA ogłosiła przełomowe wyniki badań systemu NanOX, który został sprawdzony podczas eksperymentalnego zabiegu autotransplantacji nerki. Wyniki pochodzą z prac realizowanych w podległej NanoGroup spółce - NanoSanguis SA. Obie spółki powstały z inicjatywy badawczej i wdrożeniowej profesora Tomasza Ciacha, naukowca z Naszego Wydziału.
"Nowe technologie, materiały i konstrukcje urządzeń"
29 stycznia 2024 w dodatku jednodniowym do "Rzeczpospolitej" opublikowano serię artykułów dotyczących programu Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CEPT) w tym CEPT-PW, czyli udziału Zespołów z Politechniki Warszawskiej w tym przedsięwzięciu. W artykule zatytułowanym "Nowe technologie, materiały i konstrukcje urządzeń" opisano działania zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Sosnowskiego, Prodziekana ds. Nauki na WIChiP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w archiwum "Rzeczpospolitej".
"Badania, które pozwolą lepiej zrozumieć proces zarastania tętnic"
15. stycznia 2024 pojawił się wywiad z dr inż. Krzysztofem Wojtasem na temat projektu "Metody szacowania ryzyka pierwotnego i wtórnego zarastania tętnic towarzyszącego chorobie wieńcowej z zastosowaniem obliczeniowej mechaniki płynów, technik obrazowych pomiaru przepływu oraz druku 3D" finansowanego przez grant badawczy w ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza" realizowanego na Politechnice Warszawskiej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie badawcza.pw.edu.pl.
"Odmładzanie dzięki trującym ślimakom"
13.11.2023 na platformie YouTube pojawił się film, w którym prof. Tomasz Ciach (WIChiP, Science4Beauty) oraz dr inż. Anna Mazurkiewicz-Pisarek (Science4Beauty) opisali swoje osiągnięcia w zakresie odmładzania skóry przy użyciu toksyny pochodzącej od drapieżnego ślimaka (Comus). Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.
Idea 3W w Japonii
15.12.2022 na platformie YouTube na kanale Banku Gospodarstwa Krajowego ukazał się spot "Idea 3W w Japonii". Spot ten przybliża Ideę 3W (Woda, Wodór, Węgiel), jej zastosowania i najnowsze technologie, tj. wodorowe ogniwa paliwowe, katalizatory do elektrolizy wody lub druk 3D z wykorzystaniem węgla szklistego.
Przechowywanie organów
26.03.2023 w wieczornym wydaniu Faktów TVN pojawił się materiał na temat przewlekłej choroby nerek. Jednym ze sposobów na jej leczenie, zwykle stosowanym w najcięższych przypadkach, jest przeszczep narządu. O sposobie na dłuższe przechowywanie nerek do przeszczepu opowiedział w materiale prof. Tomasz Ciach. Fragmenty, w których wystąpił nasz profesor opisują wyniki badań spółki spin-off Politechniki Warszawskiej - NanoSanguis, w której pracowali i pracują doktorantki i doktoranci z naszego Wydziału. Liczymy, że wyniki prac zespołu NanoSanguis będą tylko coraz lepsze, a wizja "biblioteki narządów" będzie coraz bliżej.
Materiał wideo na temat choroby nerek wyemitowany w Faktach TVN można obejrzeć tutaj.
Ogniwa paliwowe z kwasem mrówkowym
17.08.2022 na stronie badawcza.pw.edu.pl pojawił się artykuł opisujący osiągnięcia w projekcie „Opracowanie ogniwa paliwowego zasilanego kwasem mrówkowym o wysokiej stabilności działania i podwyższonej wydajności”, który jest finansowany z grantu badawczego POB Konwersja i magazynowanie energii programu Uczelnia Badawcza - Inicjatywa Doskonałości, realizowanego na Politechnice Warszawskiej.
W rozmowie z redaktorem serwisu dr Artur Małolepszy opowiedział o potencjale kwasu mrówkowego i jego przewagach w wykorzystaniu jako paliwo w ogniwie, a także o konkretnych badaniach, które zostały przeprowadzone i ich wynikach.
W skład zespołu badawczego wchodzą dr Artur Małolepszy; dr hab. inż. Łukasz Makowski, profesor uczelni; dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka; mgr inż. Zuzanna Bojarska; mgr inż. Monika Jałowiecka.
Więcej informacji tutaj.
Czysty wodór niskim kosztem
Dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka z mgr inż. Zuzanną Bojarską przeprowadziły wywiad w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki - od promocji po innowacje społeczne", w którym opowiedziały o realizowanym przez nie projekcie badawczym. W filmie dostępnym na YouTube przedstawia założenia projektu, w którym wraz z zespołem badają nowe sposoby katalitycznego otrzymywania czystego wodoru. Ten jeden krótki materiał zaowocował udostępnieniami przez wiele portali o nauce i nie tylko! O projekcie realizowanym przez Zespół mówi się w Polsce, Europie, Azji i Ameryce!
2022-05-26 - Forum Akademickie
Doniesienia o badaniach dr hab. inż. Ewy Dłuskiej, profesor uczelni na temat nowych terapii nowotworów mózgu pojawiły się na stronie Forum Akademickiego. Przypominamy, że projekt „Emulsyjny system dostarczania teraupetyków – leczenie nowotworów wspomagane mechanizmem syntetycznej letalności” jest finansowany w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Pomysł otrzymał wsparcie w konkursie Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna. Więcej informacji tutaj.
2022-05-22 PW.EDU.PL
Z przyjemnością informujemy, że na stronie głównej Politechniki Warszawskiej pojawił się artykuł podsumowujący osiągnięcia badawcze otrzymane dotychczas w projekcie IDUB PW, w którym kierownikiem jest dr hab. inż. Ewa Dłuska, prof. uczelni na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Projekt „Emulsyjny system dostarczania teraupetyków – leczenie nowotworów wspomagane mechanizmem syntetycznej letalności” jest finansowany w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Pomysł otrzymał wsparcie w konkursie Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna. Więcej informacji tutaj.
29.04.2022 - WUM.EDU.PL
Warszawski Uniwersytet Medyczny w wywiadzie z dr hab. Katarzyną Sykłowską-Baranek (WUM) opisuje współpracę Wydziału Farmaceutycznego WUM z Naszym Wydziałem w ramach projektu „Bifunkcjonalne aerożelowe platformy do intensyfikacji biosyntezy cytotoksycznych naftochinonów w hodowlach in vitro korzeni transgenicznych” jest finansowany w ramach grantu badawczego Centrum Badawczego POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna programu Uczelnia Badawcza – Inicjatywa Doskonałości, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Maciej Pilarek, profesor uczelni, z Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Biomedycznej Naszego Wydziału.
25.04.2022 - Badawcza.pw.edu.pl
Na stronie badawcza.pw.edu.pl pojawiły się artykuły, które opisują dwa projekty realizowane na Wydziale w ramach programu Inicjatywa Doskonałości: Uczelnia Badawcza, trwającego w Politechnice Warszawskiej. Tytuły i linki do artykułów poniżej:
- "Aerożele krzemoorganiczne w biotechnologii roślin i inżynierii bioprocesowej"
- "Nowa terapia nowotworów mózgu i eliminacja skutków ubocznych chemio i radioterapii"
14.04.2022 - Badania, Innowacje, Technologie PW
Na kanale YouTube "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" pojawił się film pt. "Czysty wodór niskim kosztem", w którym dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka oraz mgr inż. Zuzanna Bojarska opowiadają o swoich badaniach.
16.02.2022 - Portal Biotechnologia.pl
Na stronie internetowej Biotechnologia.pl opublikowano informacje o urządzeniu medycznym, wraz z innowacyjnym płynem perfuzyjnym przenoszącym gazy oddechowe, które umożliwiają utrzymanie pracy organu w warunkach pozaustrojowych. Urządzenie i płyn perfuzyjny zostały opracowane przez zespół NanoSanguis S.A.
6.12.2021 - Strona internetowa Sadeczanin.info
Na stronie internetowej Sądeczanin.info prof. Arkadiusz Moskal zwraca uwagę na szkodliwość zanieczyszczeń aerozolowych tworzących smog atmosferyczny (artykuł: "Smog zabija powoli. Rocznie umiera 50 tysięcy osób").
17.09.2021 - Rzeczpospolita
Rzeczpospolita zamieściła wywiad z prof. dr hab. inż. Tomaszem Ciachem, w którym, omawia on postępy w pracach nad lekiem przeciwnowotworowym oraz o innych technologiach biomedycznych wg koncepcji opracowanych na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Link
28.05.2021 - TVP3 Bydgoszcz
W programie lokalnym TVP3 Bydgoszcz i na stronie internetowej tej stacji ukazał się materiał o układzie oczyszczania powietrza, w którego opracowaniu uczestniczył prof. Arkadiusz Moskal. Link do informacji.
[film w rozwinięciu artykułu]
16.04.2021 - Biuletyn PW i inne - projekt "AlendroSkin"
Na stronie Biuletynu PW pojawił się artykuł o projekcie „Naskórna hydrożelowa nanoformulacja kwasu alendronowego do uwalniania transdermalnego” kierowanym przez dra Jakuba W. Trzcińskiego, a finansowanego w ramach XI konkursu LIDER.
8.04.2021 - Strona internetowa IDUB PW
Na stronie programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB PW) zamieszczono artykuł o pracach badawczych prowadzonych w zespole kierowanym przez dr inż. Katarzynę Jabłczyńską dotyczących materiałów filtracyjnych modyfikowanych nanocząstkami kompozytowymi Ag/CuO o właściwościach biobójczych aktywowanych procesem fotokatalizy w świetle widzialnym. W artykule opisano też badania nad wytwarzaniem nanocząstek prowadzone we współpracy z ETH Zurich.
21.01.2021 - Biuletyn PW oraz 28.02.2021 - główna strona internetowa PW
Biuletyn PW zamieścił informacje o pracach prowadzonych w zespole kierowanym przez prof. Tomasza Ciacha nad szczepionką przeciw COVID-19 opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 związane na nanocząstkach.
Informacje te zamieszczono również na głównej stronie internetowej PW.
27.10.2020 - Strona internetowa PW
Informacje o pracach nad maseczkami ochronnymi z powłoką biobójczą, prowadzonych w zespole prof. Tomasza Ciacha, zamieszczono na głównej stronie internetowej Politechniki Warszawskiej
Zobacz cały wpis
24.04.2020 - Serwis YouTube - MNiSW "#Posłuchaj naukowca"
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Moskal udzielił wywiadu nt. "Czy i jak efektywne jest zasłanianie twarzy, czyli maseczki vs wirus okiem naukowca", w którym wyjaśnił zasady filtracji aerozoli oraz znaczenie prawidłowego stosowania maseczek filtracyjnych w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV2. [film w rozwinięciu artykułu]
2.08.2019 - Strona internetowa PW
Informacje o kierowanym przez dr hab. inż. Macieja Szwasta projekcie REWARD dotyczącym recyklingu wody i detergentów, prowadzonym we współpracy polsko-niemieckiej zostały wyróżnione przez stronę główną PW.
Następny » 1 2 3